Колумни

Атина Белески: Новото ,,Нормално”

NBC 10 special asks: 'The New Normal: What's Next?' | WJAR

Инспирацијата за овој текст ја добив од една вистинска случка, од Понеделникот неделава. Периодов што измина, фамилијарно поминав индиректно низ Ковид патешествие, но за тоа потоа, во деновите што следат! Единаесет денови бев на испомош во куќата каде живее брат ми со семејството и мојата мајка. Сите се здрави и живи, сепак се’ убаво се заврши на крај.

Во Понеделникот имав список со неколку задолженија кои требаше да ги завршам, а друштво ми правеше мојот помал внук, кој на крајот на идниот месец ќе наполни осум години. Последна задача на списокот ни беше пазарување во маркетот “Рептил” во Црниче. Корпата ја полневме заедно, а за крај оставивме да бираме овошје и зеленчук. Од како започна ова лудило со задолжително носење маски, некако изгубив желба луѓето да ги гледам в лице, и да се трудам да ги препознавам.

Задлабочена во бирање компири, не ја реагистрирав гестикулацијата на внук ми, се’ додека не ме потегна силно со зборовите: “тето погледни!” Што да видам, спроти мене овошјето и зеленчукот го мери трансродово лице, жена во тело на маж. Кога го/ја погледнав убаво го/ја препознав, пред некоја година работеше многу кратко во маркетот “ЗУР” во Пржино, само што тогаш доминираше феминизираноста преку гестови, движење на рацете и телото и секако гласот и говорот. Сега видов лице кое се осмелило веѓите да ги истетовира со новите техники кои се нудат низ козметичките салони, очи исцртани со алајнер, маскара на трепки ставена, трепките како ладило се до веѓите, да не’ носеше маска можеби и кармин ќе имаше нанесено.

Нокти надградени и црвено излакирани, тесни фармерки како хеланки, само фризурата беше не’ дефинирана, всушност како и се’ останато. Внук ми се кикоти на цел глас, го/ја гледа директно во лице и го пие секое негово-нејзино движење, секој негов-нејзин гест, без да трепне. Ниту можев да го смирам, ниту можев вниманието да му одвлечам, тие 5 минути вечност ми се сторија. Завршивме со мерењето, но лицето (му го знам името, сепак ќе останам коректна и нема да го напишам) тргна со нас до каса. Пред очите како филм да ми се прикажуваше, ги гледам неговите/нејзините колешки која од која по утепана, не зависно од годините, помлада или постара. Тој/таа беше најдотеран-а од сите, скоцкан-а од глава до пети, со една грациозност, елеганција во движење, со манири, со полетност, со енергија со каква може само слободен човек да зрачи, личност која е комплетно исполнета, која има се’.
Ја платив сметката на каса, излегов од маркетот со тежина, со горчина, како некој во лице да ме плукнал, шамар да ми врзал или скраја да е да ме претепал. За прв пат во мојот живот, за моите 47 години бев понижена и навредена како никогаш до тогаш, но болеше сознанието дека нема да престане, дека ова е почеток на кој ќе ме принудуваат да се навикнам и да го прифатам. Знаев дека патот до дома, до куќата во Пржино, нема да ми биде ниту малку лесен, дека ќе треба да одговарам на милиони “зошто” на внук ми, и не’ погрешив.

Само што излеговме преку вратата, на вториот не’ стапнат чекор, како од пушка стигна првото прашање: “Тето, како може овој внатре, да е женско исто како тебе”? “И тој ќе се жени и деца ќе раѓа”? И уште милион вакви “зошто” и “затоа”. Се трудев револтот да го потиснам, и колку што можам за годините негови, да му објаснам без притоа да го индоктринирам и да му всадувам омраза. Никогаш патот до моето некогашно дома не ми бил толку долг, напорен и тежок. Можеби и заради фактот што некои работи требаше да ги премолчам, како да и’ објасниш на таа невина и чиста душичка, дека според новоговорот тетка му не е жена, туку фабрика за деца, личност која раѓа деца, а тој/таа што го виде и за кој-а ме прашува, всушност е жена и женско!

Дома кога стигнавме на баба му и татко му им’ ја раскажа случката, но и се’ што му кажував од А до Ш, колку ќе му потрае во мозочето не знам, исто така не знам колку моето објаснување беше соодветно, бидејќи и јас не бев подготвена за тој испит и тоа искушение!

Јас немам ништо против трансродовото лице, тој си ги бара своите права и’ има право да се бори за своето место под сонцето. Но мене нешто други ме боли и мачи, јас сум понижена и навредена како од државата така и од лажните борци за слобода и правда, од лажните феминистки и нивните феминистички движења и НВО експозитури, тие лажните дозволија и жилаво се борат некој да си игра мајтап со родот на кој биолошки – природно му припаѓам. Поразително е да гледаш кловнови како родот и полот ти го исмејуваат, боли но не знам дали некој тоа го забележува и чувствува? Јас и таа според ново говорот сме еднакви и сме рамноправни?! Таа жена во тело на маж физички по супериорна, а јас јадна женичка по род и пол сме исто?!

Затоа во некоја блиска иднина, кога ќе се бираат личности за влијателни државни функции, во нивната биографија како што стои оженет – мажена, татко – мајка на толку и толку деца, обавезно да стои и нивната родова – полова (сексуална ориентација), со кого и со колку некој одлучил да го дели креветот е’ прашање, кое ќе ни даде одговор на многу други потпрашања. Кога се’ е транспарентно, кога борбата е’ да нема табуа, кога целата енергија е насочена против стигматизацијата, тогаш да се обидеме да бидеме до крај искрени. Кога информациите кои ни недостигаат, а се дел од шпекулациите, би ги имале, тогаш многу лесно ќе можеме мозаикот да го составиме, и да разбереме зошто некои луѓе и институции жилаво се борат за правата на овие категории граѓани означени како ЛГБТ заедница.

Дали навистина се работи за искрена борба за слобода и правда, дали е материјален бенефит или делење иста судбина во прашање? Кога би ги имале податоците кои ни недостигаат, тогаш не сомнено би знеле колку сме за “Proud” песна која беше со двосмислен текст, и која нели сосема случајно стана химна на ЛГБТ заедницата. Кога јас би ги имала одговорите на овие посочени прашања, без да шпекулирам и да си ја грешам душата, тогаш не дека ќе ми биде полесно, туку ќе се трудам да барам државници кои ќе ги застапуваат моите права и правата на моето дете!

Оваа случка е само капка во морето во сценариото наречено “ново нормално”, ваквите лица не зависно дали се дел од оваа стигматизирана заедница, дали го делат нивното размислување, па во знак на поддршка се солидаризираат со нив, ќе бидат побројни, ќе ги гледаме на секој чекор. Како што едно време беше ИН да се носи бурка – фереџе, масовно да се менува религиската определба, така ќе биде и сега. Дебели пари ќе се даваат за овие категории на луѓе, за да ни се прикажат во што поголем број, ќе се менуваат закони преку ноќ за да се задоволат нивните барања и да се испочитуваат нивните слободи и права.

Пред некој ден се одбележа годишнина од “Шарената револуција” која мора да признаеме беше педерска, да ми извини ЛГБТ заедницата. Под педер подразбирам карактерна особина, Македонија е татковина на педерите по душа, на кодошите и лицемерите, на оние кои те гледаат в лице те лажат и манипулираат, и без око да им трепне на првата кривина ќе те продадат и предадат, кога нема да им бидеш потребен. Па затоа и такви се придобивките од “Шарената револуција” педерски, само за одредена категорија луѓе – граѓани, партиски активисти и симпатизери. Режимот не се сруши туку се надгради, и тоа троа што беше нормално и на изумирање се уништи до корен, затоа сега го живееме ова лудило.
Затоа сега сите молчат како да не се одовде, живееат во Нирвана, зошто за нивниот задник се работеше да го сместат во удобни фотељи. Затоа, сите ние сега кои пишуваме овде на фејсбук за нив сме џафкачи, а тие на времето беа прогресивци и визионери. Преку ноќ наративот се смени, бидејќи тие сега од промотори за зачувување на ГТЦ со негово гушкање, денес се главни архитекти – визионери на облакодерите кои треба да никнат на паркингот пред “Холидеј ин”. Улогите и лицата се менуваат, но останува истата шема за чиј задник и за чии прсти во медот се работи, се’ останато е тотално не важно, се’ се менува, само таа матрица никако да се искорене и никако да се обединиме да ја откорнеме.

Ги слушам кафанџииве деновиве од сите страни апелираат да сме им помогнеле да опстанат, нарачувајќи храна од кај нив.
Не можам да се изначудам, на кусогледоста и идиотштината на која некој упорно се обидува од петни жили да не навикне, да не издресира. И тоа така што ние ќе треба да се вадиме од живата кал во која дресерите не туркаат, а ние никако да се освестиме да се обединиме против нив, рушејќи ги нив да го срушиме ова лудило, ова “ново нормално” оваа инсталација, овој психосоцијален инженеринг. Овој трул систем не заслужува наша поддршка, овој систем треба да го срушиме, а не да го спасуваме и себе да се спасуваме за да преживуваме!

Сето ова што го гледаме, што го чувствуваме, живееме – доживуваме и преживуваме, е поразителна слика за нас кои сме осудени на оваа човечка мизерија, на оваа човечка деградација, ова е слика за нас колку сме бедни и мизерни, колку сме раскарани и разединети. Ова не е заслуга на Заев, туку на сите нас, ние дефинитивно поубаво и подобро не заслужуваме, а за тоа самите сме си виновни. Кога за некаква плата од мизерни 200 – 300 евра ќе ве замолкнат, трампајќи си ја скапата слобода за некоја си лажна и краткотрајна сигурност, коцкајќи се со иднината на своите чеда, тогаш нам спас ни нема. Како вели Кемал Ататурк: “Заспаните народи се будат или како изумрени или како робови.”

Извесен Rober Mitovsky, на фејсбук статус кај Сашо Тасевски на мој коментар ми реплицира со зборовите: ” Од што бараш liberty? Кој те загрозува? Гледаш се бориме со ова срање covid, а ти бараш freedom со тоа што одбиваш да придонесеш кон сузбивање на вирусов. Ти се бунтуваш против себе си, уствари не знаеш против што се буниш. Штом вакцинација не чини тогаш не ги праќај деца во јавни училишта, не плаќај данок, оди во планина, freedom колку сакаш, чувај овци, направи барем нешто корисно.” Вака во кратки црти изгледа фашизмот, кој еве веќе 3,5 години го живеам. Овој мочко е прогресивната иднината на оваа татковина, од овој муфјуз треба да очекувам во иднина да се грижи за моите права и слободи, овој и ваквите како него ќе градат патишта, згради, ќе бидат научници, професори, воспитувачи, правници, економисти, инженери, лекари итн. тешко нам?! И ако генерација за генерација ни се’ која од која по не писмена, без чувство за почит, за емпатија, какви ли ќе бидат овие што сега онлајн се образуваат?!

Поразително е на млад човек да му објаснуваш, дека слободата е право на избор! А живеењето во слободарски услови, е резултат на правиот избор! Едни пак други повозрасни од овој лик, на кои или чавките со годините умот им го испиле, или пак никогаш и не го имале, бараат апсење на секој кој мисли поинаку од нив, поттикнати од акцијата во соседна Србија кога во еден ден неколку еминетни доктори и активисти борци за слобода и правда, беа притворени! Како да им објасниш дека: Холокаустот беше легален! Луѓето што спасуваа животи беа криминалци! Ропството беше легално! Луѓето кои ги ослободуваа робовите беа криминалци! Сегрегацијата беше легална! Луѓето кои дигнаа глас за еднаквост и правда беа криминалци! И сега е потполно исто! Дали луѓе сте свесни дека историјата се повторува, и дека историјата е СЕГА? На чија страна на историјата сте ВИЕ?!

На 47 години дознав дека се било до соништата и чувствата! Во период од 19 – 28 Април годинава, припадниците на ЛГБТ заедницата организираат хуманитарна акција за Лила Милиќ, за да го оствари својот сон, да добие медицинска потврда на родот, потврда на тоа како се чувствува. Ќе се собираат донации за остварување на нејзиниот сон, кој не’ е лесно да се достигне. Но Лила не се откажувала! Вака изгледа родовата еднаквост, ние собираме и донираме пари за да спасиме животи, а тие за да се исполни нечиј сон и да се потврди нечие чувство. Сепак еднакви сме, и тие и ние собираме и донираме пари! До сонот ќе да е дефинитивно, некои сонуваат со широко отворени очи!

Како емотивно освестена личност, која имала грешка во перцепцијата, повеќе нема да толерирам говор на омраза, и секој кој на било кој начин ќе се обиде да ги оспори и попречи правата и слободите на мене и мојата поширока фамилија, ќе биде судски процесуиран. Бидејќи чувствата го вртат светот и од нив се’ зависи, јавно изјавувам дека јас се чувствувам како природно вакцинирана. Односно се изјаснувам за трансваксер, се декларирам за вакцинирана иако не сум вакцинирана. Очекувам сите да ја почитувате мојата вакцинална определба, исто онака како што се бара од вас да ги почитувате трансродовите лица, нивниот избор и определба. Ви благодарам однапред на сите, на почитта и разбирањето!

Е сега, посебно ми се интересни оние кои после секој мој текст ми се јавуваат со изговор, ама што може да направиме кога така е во целиот свет! Во целиот свет државите се задолжени до гуша? Долгот на Македонија достигна 8,6 милијарди евра или 80,2 отсто од БДП, знаете ли ова што значи, КРАЈ? Година дена пишував и укажував, овој вирус оваа пандемија за нас ќе има катастрофални последици, на порти ни тропа белата чума, повеќе народ умира од колку што се раѓа, имаме повеќе разводи од склучени бракови, со оваа “ново нормална” состојба, со поддршка на ориентациии кои се опозит на бракот и семејството резултатите ќе бидат уште по поразителни, бидејќи и попис ни следи. “Proud” е се’ што до вчера беше срам! Па излегува дека оние кои одлучиле да основаат семејство и да се реализираат како родители се за жалење, зошто државата со сите сили ќе се потруди животот пекол да им го направи. Демографската и етничката структура драстично е променета, иако сеуште не се говори јавно за полот и етничката припадност на лицата кои умираат од ковид. Од друга страна, дали секаде во светот државјанство се добива со сведоци, со приложени докази како: ученичка – здравствена – работничка книшка, штедни книшки од банките низ државата, сметки за платена електрична енергија – парно греење – вода, докази за имот – недвижен – земјоделски, потврда за платен данок на имот, даночно решение, потврда за здравствено лекување во здравствен дом или други докази од здравствените власти со кои се потврдува постојаното живеење на територија на Македонија?! Дали секаде во светот има 100.000 не’ регистрирани, а издадени обрасци од матичните книги на родени?! Тоа значи дека имаме 100.000 фантом државјани! Дали секаде во светот се издаваат пасоши на криминалци?!

Јас имам едно прашање: Дали за ова шаравте, боевте и марширавте, дали за ова името на државата го променивте на сила без око да ви трепне, уста не’ отворивте за референдумскиот фалсификат, борци за слобода и правда, ја погазивте и и’ плукнавте в лице на волјата на граѓаните?! ВРЕДЕШЕ ЛИ?! Вредеше ли да не уништите и обезличите во време кога светот повеќе не е ист, а прашање е дали некогаш и ќе биде? Вредеше ли и’ заслуживме ли ваков да ни биде крајот?! Името да и’ го вратите на татковината, шутраци!

Други пак, тие ептен ги обожувам, срцки ми се, прикриено и тајно ќе делувале! Убедени дека ако помалку џафкаат ќе си го наределе животот се’ да им биде потаман. Односно уште веруваат дека во оваа држава преку врски, преку овој и оној ќе можат да се протнат, а да не бидат регистрирани. Убедени дека како што после фашизмот врз децата, со забрана да одат во градинки и училишта само заради вакциналниот статус, наместо отпорот да јакне како во многу држави каде што на крај народот ја доби битката и таму вакцинацијата е изборна, кај нас отпорот попушти и сите се обидоа да го решат проблемот, односно да го поддржат овој фашистички систем прикривајќи се и купувајќи си живот до следната бездна.

Да беа – да бевме единствени тогаш 2019 година, денес друга песна ќе се вртеше, затоа денес има многумина кои на овој или оној начин своите не вакцинирани чеда ги протнале низ трулиот систем, и има едни малубројни и луди како мене кои системот го бојкотираат. Оние кои тогаш потклекнаа и сега опашот го подвија, ќе глумат јас не’ сум одовно и ќе глумат општествено – политичка коректност. Само што сега работите се многу поинакви, тоа што живееме во ваква банана држава нема да ни биде спасот, ами казната.

Сите ќе се обидат задникот свој да си го спасат, а не да се борат. Ако се одлучи сите да бидат вакцинирани против Ковид, т.е. ако се врши притисок, нема никој да ти помогне, напротив вакцинираните ќе се свртат против невакцинираните. Од друга страна, оваа вакцина не е како сите претходни, не возможно е некој да ти издаде лажна потврда дека си ја примил, понатаму на маса се и Ковид пасошите! Така што по којзнае кој пат, да потврдиме дека Македонија е царство на педерите по душа и карактер! Јас можеби со моево пишување ништо нема да променам, но мојот син еден ден ќе може да прочита и да се увери дека мајка му не молчела. Мое е да укажувам, но од вас самите не можам да ве спасам. Нејсе, живееме во демократија, па секој може да ја избере својата смрт.

Како вели Николо Макијавели: “Еднакво е тешко и опасно да се обидеш да ги ослободиш луѓето кои сакаат да останат заробени, како и обидот да ги заробиш луѓето кои сакаат да останат слободни!”

“НАМ НИКОГАШ НЕ’ НИ НЕДОСТИГАЛ РАЗУМ, НИ НЕДОСТИГА ЛУДОСТ. ОСТАВЕТЕ МЕ САМ СО СВОЈАТА ЛУДОСТ.” – ПИТУ ГУЛИ

П.С. Текстот е авторски труд на Атина Минерва Ангел Белески!

Можно е да е слика од стоење и надвор

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!