Author : админ

Свет

Турција, најверојатно, нема да биде протерана од НАТО поради купувањето на С-400, вели рускиот сенатор

админ
Американскиот потпретседател Мајкл Пенс претходно изјави дека Турција мора да одлучи дали сака да остане “критичен партнер во најуспешниот воен сојуз во историјата” или да...
Свет

Мистериозен хеликоптер отвори оган врз венецуелските демонстранти

админ
Непознат хеликоптер беше виден како отвора оган врз група демонстранти во градот Кабимас во државата Зулија во вторникот, објави новинската агенција ТАСС. Цитирајќи ги снимките...
Македонија

„ГОГА НЕ Е ВМРО“ – ЧЛЕНСТВОТО НА ВМРО ДПМНЕ ГНЕВНО НА НАМЕТНАТИОТ КАНДИДАТ

админ
Членовите на партијата која застана зад кандидат кој беше поранешен министер во владата на СДС, активист во т.н. „шарена револуција“ и наводно инволвирана во транзицискиот...
Свет

Конститутивното собрание на Венецуела одобри понатамошна истрага против Гуаидо

админ
Венецуелскиот Врховен суд во понеделникот побара од Уставотворното собрание да го одземе парламентарниот имунитет на Гуаидо поради неговото кршење на забраната за напуштање на земјата...
Други Спортови

Мик Шумахер прави деби во Формула 1 за да го земе Ферари за тестирање на трката во Бахреин

админ
Мик, син на легендарниот седумкратен шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, е победник на минатогодишната серија Формула 3 Ветувачката тркачка ѕвезда Мик Шумахер дебитираше со...
Регион

Продолжуваат протестите на опозицијата во Албанија, се бара оставка на премиерот Рама

админ
И покрај отсуството на претседателот Љуљзим Баша кој е во посета на Берлин, албанската опозиција го одржа најавениот протест. Она што го карактеризира денешниот протест...
Македонија

ТУРЦИЈА БАРА МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА ИТНО ДА ПРЕЗЕМЕ МЕРКИ ПРОТИВ ПРИВРЗАНИЦИ НА ФЕТУЛА ЃУЛЕН

админ
„Одредени структури на терористичката ФЕТО се уште постојат во државата и ги саботираат нашите пријателски односи“, обвини денеска турскиот министер за одбрана Хулуси Акар. Побара...
Македонија

Протест пред Влада – Знамиња со Вергина и погрдни пораки за Ципрас

админ
Дваесетина преставници на невладините организации „Македониум“ и „Преродба“ со протест пред владата го пречекаа грчкиот премиер Алексис Ципрас. Со развиорени знамиња со Вергина тие порачуваат...
Разно Свет

Тензиите во Венецуела наскоро може да ескалираат, предупредува експертот Андреј Бистрицки

админ
Тензиите во Венецуела се зголемуваат и може да достигнат критична точка во најблиска иднина, изјави експертот на интернационалниот клуб Валдаи Андреј Бистрицки за ТАСС. “Тензиите...