Author : Админ

Свет

Кремљ го коментираше распоредувањето на американската десантна дивизија во Романија

Админ
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ги коментираше извештаите дека американската 101-та воздушнодесантна дивизија е стационирана во Романија. Според прес-секретарот на претседателот на Руската Федерација, приближувањето...
Свет

Илјадници странски платеници пристигаат во градот Запорожје претворајќи го во втор Мариуопол

Админ
Градот Запорожје е исполнет со илјадници платеници. Во индустриските зони, украинските војници почнаа да создаваат утврдени области, изјави вршителот на должноста гувернер на областа Запорожје,...
Свет

Русија поднесе жалба до Советот за безбедност на ОН против САД и Украина поради биолабораториите

Админ
Русија поднесе официјална жалба против САД и Киев поради активностите на американските воени биолошки лаборатории во Украина, се вели во писмото испратено од постојаниот претставник...
Свет

Русија пред Советот за безбедност ја обвини Украина дека се подготвува да употреби „валкана бомба“

Админ
Русија го претстави обвинението до Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) дека Украина се подготвува да употреби „валкана бомба“, експлозивна направа што содржи радиоактивен...
Свет

Украинската армија трпи сериозни загуби: Стотици соборени авиони, убиени војници, уништени тенкови

Админ
Оперативно-тактичката авијација на руските воздушни сили собори авион МиГ-29 на Вооружените сили на Украина во областа Николаев. Ова го соопшти портпаролот на Министерството за одбрана...
Свет

Демократските конгресмени бараат од Бајден да ја промени политиката кон Украина

Админ
Група од 30 демократски конгресмени во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес го повикаа претседателот Бајден целосно да ја промени стратегијата во однос на украинската војна...
Свет

Украинскиот напад претворен во пекол за нив самите: Руските сили ги разбија на парчиња (ВИДЕО)

Админ
Извидниците на баталјонот на специјалните сили на ДНР, со поддршка на артилериските единици на ДНР, одбија контранапад на Вооружените сили на Украина. Со вешта употреба...
Свет

Масовно пристигнување на платеници од Франција и Грузија во Украина

Админ
  Во Николаев, локалните жители пријавија масовно пристигнување на странски платеници од Франција и Грузија. „Еден куп Французи пристигнаа, талкаат по пристаништата и напуштените фабрики,...