Свет

Викиликс: Асанж ќе биде протеран од амбасадата на Еквадор за неколку часа или денови

Викиликс во четвртокот предупреди дека основачот Џулијан Асанж може да биде протеран од еквадорската амбасада во Лондон во наредните”часови или денови” од страна на претседателот на Еквадор, Ленин Морено, повикувајќи се на “извор на високо ниво во рамките на еквадорската држава”.

Изворот понатаму забележува дека Кито веќе има договор со Велика Британија за апсењето, според вчерашното твитување на Викиликс.

Морено го обвини Асанж за неодамнешните обвинувања за корупција во неговата администрација, обвинувајќи ги Викиликс за пресретнување на неговите телефонски разговори и приватни разговори, тој инсинуираше во средата за време на коментарите на Здружението на Еквадорските радиодифузери дека Асанж игра улога во циркулацијата на “моите фотографии од спалната соба, она што го јадам, и како мојата сопруга, ќерка и пријатели танцуваат “на социјалните медиуми.

Основачот на веб-страницата за протекување и објавување документи ги отфрли обвинувањата како “целосно лажни”.

Еквадорското министерство за надворешни работи соопшти дека не ги коментира тврдењата за евентуалното протерување на основачот на Викиликс Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, нарекувајќи ги овие тврдења “гласини”.

“Еквадор не реагира на гласини, шпекулации и претпоставки кои не се поддржани со какви било документи”, се вели во министерството, како што цитира информацијата од Комерцио.

Асанж живее во амбасадата на Еквадор во Велика Британија од 2012 година. Активистот во неколку наврати изјави дека се плаши од екстрадиција во САД поради фактот што објавил илјадници класифицирани американски документи кои биле објавени на неговата веб-страница во текот на годините.

Неговиот тим за одбрана ги забележа медиумските извештаи во кои се наведува дека Морено сака да постигне договор со САД за да му го предаде Асанж на Вашингтон, во замена за “олеснување на долгот”.

Related posts