Свет

Ердоган вети дека ќе одговори на нападите на сириската армија врз турските трупи во Идлиб

 

За време на прес-конференцијата на Меѓународниот аеродром Ататурк во Истанбул, турскиот претседател Реџеп Тајип изјави дека неговите вооружени сили ќе се одмаздат ако сириската арапска армија (ДСА) продолжи со нападите врз турските набљудувачки места во Идлиб .

“Турција нема да молчи ако сирискиот режим продолжи да ги напаѓа набљудувачките места во Идлиб”, рече Ердоган.

Турската војска во моментов има 12 точки на набљудување во северозападна Сирија. Сириската арапска армија ја обвини турската војска дека ги користи овие набљудувачки места за да го блокира нивниот напредок во северозападна Сирија.

Што се однесува до ситуацијата во Манби, Ердоган тврди дека САД не ги исполниле своите ветувања за протерување на единиците за заштита на Курдите (ЈПГ) од градот; сепак, тој рече дека ќе продолжат со плановите важни за неговата нација таму.

“Нашиот партнер, САД, не го исполни своето ветување за Манбиј […] Сепак, тоа не значи дека се откажуваме од проблемот Манбиј, продлжуваме со сите наши планови и ќе продолжиме да ги реализираме”.

Ердоган треба да се состане со својот руски колега, Владимир Путин, во Јапонија подоцна овој месец; тие, најверојатно, ќе разговараат за тековната ситуација во северозападна Сирија.

Related posts