Регион

Иницијаторите на косовските судири се обидоа да го разгорат конфликтот меѓу НАТО и Србија, вели српскиот министер за одбрана

Александар Вулин истакна дека е разочаран од реакцијата на меѓународните мировни сили за Косово, предводени од НАТО, кои не ја известија Србија за планираната операција

 

Организаторите на неодамнешните судири во Косово бараа поттикнување на воен конфликт меѓу НАТО и Србија, рече српскиот министер за одбрана, Александар Вулун, во интервју за списанието за меѓународни работи објавено во вторникот.

“Која е нивната цел? Тие сакаат од Србија да испровоцираат воена реакција, а потоа ќе одат кај нивните сојузници од НАТО и ќе ги молат:” Ве молиме да не заштитите! “Ова е нивната цел, НАТО да ја казни Србија за нивќ бидејќи не можат сами да започнат воен конфликт, туку сакаат НАТО да го стори тоа за нив “, рече Вулин.

Министерот за одбрана истакна дека е разочаран од реакцијата на меѓународните мировни сили за Косово (КФОР), кои не ја известија Србија за планираната операција.

Утрото на 28 мај, специјалните сили на непризнаената република Косово започнаа рација во северните косовски општини, а последователните вооружени инциденти резултираа со двајца ранети  Срби. Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави пред пратениците во српскиот парламент дека специјалните сили на косовската полиција уапсиле 28 лица, меѓу кои и рускиот државјанин Михаил Красночеков, вработен во Привремената административна мисија на Обединетите нации во Косово (УНМИК). Рускиот дипломат беше ослободен истиот ден и подоцна беше хоспитализиран во Белград со сериозни повреди на главата и лицето. Повеќе од 100 лица беа тепани за време на полициската рација, објави српскиот весник “Вечерне новости”.

 

Related posts