Свет

Киев ги забрани сите директни летови до Русија


КИЕВ, 3 април / TASS /. Украинската влада ги забрани непланираните летови во Русија по посетата на Москва од страна на претседателскиот кандидат Јуриј Бојко и претседателот на Политичкиот совет на партијата “Опозициона платформа – за живот” Виктор Медведчук. Овој потег беше инициран од украинското Министерство за внатрешни работи.

Министерот за внатрешни работи, Арсен Аваков, тврди дека двајцата припадници на опозицијата “користеле дупка во украинското законодавство” за директен лет во Москва. Тој додаде дека Министерството за внатрешни работи започнало со измените на легислативата во врска со користењето на воздушниот простор на земјата, со цел “да се забранат непланирани летови меѓу Украина и агресорската земја”.

Аваков, исто така, рече дека забраната нема да се применува на потенцијалните летови договорени за меѓународни организации како што се Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), Обединетите нации и Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК).

 

Украинскиот премиер Владимир Гројсман, од своја страна, рече дека “ќе им овозможи на овие политичари да патуваат со авион на авиони А-2 под услов тоа да биде еднонасочно патување”. “Мора да им биде јасно на сите дека никој нема право да ја понижува состојбата на Украина”, додаде тој.

Гројсман нагласи дека “овие рестрикции ќе останат во сила сè додека Русија не престане да биде земја агресор и не се претвори во цивилизирана држава”.

Патување во Москва

Членовите на “Партијата на опозициската платформа – за живот” Јуриј Бојко и Виктор Медведчук на 22 март ја посетија Москва, заминувајќи од аеродромот Жулиани во Киев. Двајцата политичари беа примени од рускиот премиер Дмитриј Медведев. Страните разговараа за начините за враќање на трговските и економските врски, прашањето за гас и можностите за формирање заеднички конзорциум за транспорт на гас. На средбата, исто така, беше вклучен и извршниот директор на рускиот Гаспром Алексеј Милер.

Украинскиот обвинител Јуриј Луценко подоцна изјави дека ќе биде отворена кривична истрага за Бојко и Медведчук поради нелегалното преминување на границата, додека премиерот Владимир Гројсман и министерот за внатрешни работи Арсениј Аваков, укажаа на потребата да се спроведе истрага во тој поглед. Во исто време, портпаролот на украинската државна погранична служба Олег Слободијан изјави дека Службата немала никаква причина да го спречи Бојко и Медведчук да ја преминат границата.

Забрана за летови

Во последните три и пол години нема услуги за воздушен транспорт меѓу Русија и Украина. Тензиите прво се зголемија кога Киев побара Москва да плати парични казни за наводно нелегалните летови на руски авиопревозници на Крим кој повторно се спои со Русија во март 2014 година. Во септември 2015 година Украина воведе санкции за повеќе од 20 руски воздухопловни компании. Според тогашниот украински премиер Арсениј Јацењук, летовите кон Крим кои наводно го прекршиле воздушниот простор на Украина, беа причина за овој потег.

Како резултат на тоа, Русија мораше да преземе одмазнички чекори против украинските авиопревозници. Неколку дена подоцна Јацењук даде изјава во која се вели дека на руските авиокомпании ќе им биде забрането да летаат во Украина ако “носат воена и стока со двојна употреба или руски трупи”. Целосна забрана за редовни летови кон Русија беше објавена на 25 октомври 2015 година.

Како одговор на тоа, руската Федерална агенција за воздушен транспорт (Росавиација) ги забрани сите украински авиопревозници од оперативни летови до Русија.

 

Related posts