Свет

Кинеската морнарица пресретна француски брод во Тајванскиот теснец

Кинеската морнарица го предупреди францускиот воен брод кој влегол во Тајванскиот теснец претходно овој месец, објави Пекинг во четвртокот, додавајќи дека поднесе официјален протест во Париз во текот на овој потег.

Според кинеското министерство за одбрана, францускиот воен брод “нелегално влезе во територијалните води на Кина” на 7-ми април.

Ројтерс, во меѓувреме, наведе извор од француското Министерство за одбрана дека француската морнарица “транзитира низ Тајванскиот теснец еднаш годишно во просек без никаков инцидент или реакција”. Париз, пак, во меѓувреме истакна дека го потврдува правото на “слобода на превозот”.

Ова се случи откако Тајванското Министерство за национална одбрана (МНД) претходно овој месец објави дека двајца кинески борбени авиони Ј-11 ја преминале “средната линија” на Тајванската територија на 31-ви март, поради што Тајпеј припреми неколку авиони со цел да ги пресретне кинеските воените авиони.

Исто така, инцидентот на 7-ми април со францускиот воен брод доаѓа во услови на редовни пловидби од страна на американските морнарички бродови преку стратегискиот вод. Кон крајот на март, седмата флота на морнарицата на САД во изјава објави дека го испратила поморскиот уништувач УСС Кертис Вилбур од крајбрежната гарда Бертолф преку Тајванскиот теснец.

Во соопштението се истакнува дека бродовите “спровеле рутински транзит низ Тајванскиот теснец на 24-25 март  во согласност со меѓународното право”.

Пекинг испрати нота во Вашингтон поради впловувањето на американскиот воен брод “, рече портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Генг Шуанг.

Тој додаде дека Пекинг ги предупредува САД “да ја почитуваат политиката” Една Кина “и три заеднички кинеско-американски коминикеа [за ова прашање] и да бидат внимателни во врска со прашањето на Тајван, со цел да се избегне влошување на односите Пекинг-Вашингтон и штета на мирот и стабилноста во Тајванскиот теснец. “

САД ги интензивираа патролните мисии во Тајванскиот теснец уште од летото 2018 година. Кон крајот на јануари 2019 година, Вашингтон го испрати ракетен уништувач УСС MкКaмбел и танкерот за надополнување на гориво за флотата УСНС Валтер С. Дихл, со цел “да ја демонстрира посветеноста на САД кон слободен и отворен за проток Индо-Пацифик “, како што портпаролот на американската Пацифичка флота, потполковник Кмдр. Тим Горман коментираше во соопштението.

Донесувањето на американските воени бродови се одвива во време на тековните тензии помеѓу Вашингтон и Пекинг, додека двете  земји остануваат вклучени во процесот на преговарање за трговски договор.

Тајванската територија го дели Тајван од Кина. Пекинг смета дека Тајван е дел од обединета Кина. Односите меѓу двете страни беа прекинати во 1949 година, откако остатоците од силите на Чанг Каи-шек побегнаа на островот по нивниот пораз на копното. Врските беа делумно обновени во 1980-тите.

Related posts