Свет

Кремљ: САД Подгреваат Опасни Тензии со Распоредувањетo на 6 Нуклеарни Бомбардери во Европа!

Македонскиот Народ не сака во друштво со крвожедни военохушкачи од НАТО! Тој што ќе ја прави Македонската земја цел на нуклеарни контра-удари на Русија, Кина и ќе ја пика насила Македонија во воено криминална асоцијација ќе биде и самиот суден како воен криминалец!

Кремљ во четвртокот ги критикуваше обидите на САД да “предизвикаат тензии” со летање бомбардери способни за нуклеарно оружје во близина на нејзините граници, по серија претходни “блиски средби” на авиациите над Балтичкото Море.

Предупредувањето доаѓа откако американските воздухопловни сили започнаа кон крајот на минатата недела, распоредија не помалку од шест бомбардери на Б-52 со нуклеарно оружје во Европа за она што го опишаа како “театарска интеграција и летачка обука” со регионалните НАТО партнери.

Вежба за подготвеност Б-52.

Мисиите за обука треба да се одржат на различни локации низ цела Европа, но во понеделникот операцијата ја вознемири Москва, поради тоа што четири Б-52 спроведуваа “летови до неколку места во Европа, блиску до Руската граница вклучувајќи го и Норвешкото Море, Балтичкото Море / Естонија како и Средоземното Море / Грција”, стои во изјавата на воздухопловните сили на Русија.

Операциите на американците над Балтикот ги доведуваат американските и руските авиони во опасна близина, како што беше неодамнешната серија случаи во текот на изминатата година, каде што руските пресретнувања на американските авиони резултираа со засилена реторика на обвиненија што доаѓаат од двете страни.

На пример, во ноември, САД се жалеа на “небезбеден” пресек на авион од страна на Су-27. Како што видеото на тој инцидент покажа Су-27 направил маневар за да помине директно пред носот на НАТО авионот. Москва инсистираше на тоа дека пресретнувањето е безбедно; сепак, Пентагон доследно ги осудил руските пресретнувања како  “небезбедни” и “непрофесионални”.

Пред две недели руското министерство за одбрана објави неверојатни снимки од уште едно пресретнување на американски шпионски авион над водите на Балтичкото Море во близина на руската граница што се случил на непознат датум.

Во четвртокот, руското Министерство за одбрана потврди дека испрати два борбени авиони Сухој СУ-27 за да го пресретнат американскиот стратегиски бомбардер Б-52, кој летал кон руските граници, но на значителна далечина.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави за новинарите “Во принцип, ќе се ограничам само да кажам дека, се разбира, ваквите дејства на САД не доведат до зајакнување на атмосферата на безбедност и стабилност во регионот што директно ги засега границите на Русија” и тој додаде: “Напротив, тие создаваат дополнителни тензии”.

Настаните од четвртокот беа без интервенции или било какви блиски средби, но тие покажуваат дека двете страни се повеќе се подготвени да преземат ризик и да ги тестираат противниците со тоа што “црвените линии” континуирано се преминуваат. Тензиите се зглемија и по овогодинешните осуди на НАТО за руската“изградена широка воена структура на Крим “  по прославите на петтата годишнина од припојувањето кон Русија на Крим.

Советот за национална безбедност на САД во понеделникот го повтори ова во соопштението во кое вели дека ситуацијата во Крим  “продолжува да претставува закана за нашите регионални сојузници”.

Извор:
Коложег.инфо

Related posts