Свет

Либиската национална армија објавува зона на забранети летови на запад од земјата

Либиската национална армија, под команда на полицискиот маршал Калифа Хафтар, во саботата објави зона на забранети летови за борбени авиони во западниот дел на земјата, каде што деновиве се одвива офанзива против Триполи, објави телевизијата Ал Арабија, цитирајќи ја војската.

“Либиската војска го прогласи западниот регион на земјата зона за воена операција и наметна забрана за летови за борбени авиони во оваа област”, соопшти војската во соопштението. “Ние ќе извршиме напади против аеродромите на запад од каде што се вршат летови”.

 

Related posts