Свет

Мајка и девојка повредени во киселински напад сред главниот град на Велика Британија

Мајка и нејзините деца биле нападнати со киселина на сред бел ден во британскиот главен град Лондон, додека полицијата и безбедносните сили се борат со историски бран на насилство на улиците.

Полицијата во Метрополата во понеделникот соопшти дека 60-годишната жена и нејзината ќерка тинејџерка биле повредени во нападот што се случил во Кројдон околу пладне по локално време.

“Полицајците … пронајдоа две женски жртви, една на возраст од 60 години, а друга во нејзините тинејџерски години, кои страдале од лицето”, изјави портпаролот на Мет, додавајќи: “Тие беа однесени во болница, каде што нивните повреди беа оценети како опасни по живот. “

Очевидци велат дека корозивната супстанција била фрлена во лицето на жртвите од комбето кое минувало. Полицијата, сепак, рече дека немало апсење.

PressTV-Сериски напаѓач случајно ги прободува луѓето во Лондон

ФОТО – Сериски напаѓач случајно ги прободува луѓето во Лондон

Британската полиција трага по сериски напаѓач кој прободел четири лица во северен Лондон.

Извештаи велат дека трето лице, можеби друго дете од семејството, било вклучено во инцидентот.

Нападот доаѓа во услови на историски пораст на уличното насилство во големите градови низ Велика Британија. Речиси 300 лица беа убиени во прободување во земјата минатата година, со повеќе од 120 случаи регистрирани во главниот град. Официјалните проценки покажуваат дека околу 50 луѓе се убиени со ножеви или други остри инструменти оваа година. 

Киселинските напади, исто така, се зголемија со несмалено темпо во текот на изминатите години и покрај новите мерки донесени за ограничување на пристапот до штетни супстанции.

Многумина причината за зголеменото насилство ја гледаат во намалувањето на владиниот буџет за полицијата, велејќи дека со години со мерките на штедење недоволно се обезбедени сили за безбедност во Лондон и други големи градови кои не можат да одговорат на сите вонредни ситуации.

Под огромен притисок од јавноста и медиумите, владата минатиот месец се согласи да одвои дополнителни 100 милијарди фунти за да помогне во регрутирањето на полицијата и другите програми.

Related posts