Свет

Мистериозен хеликоптер отвори оган врз венецуелските демонстранти

Непознат хеликоптер беше виден како отвора оган врз група демонстранти во градот Кабимас во државата Зулија во вторникот, објави новинската агенција ТАСС.

Цитирајќи ги снимките од VPI TV, новинската агенција ТАСС објави дека хеликоптерот отворил оган врз толпата демонстранти, што резултирало со масовно дисперзија на луѓето додека се обидувале да се засолнат од огненото оружје.

Не се објавени информации за жртвите.

Претходно, лидерот на Венецуелската опозиција Хуан Гуаидо, ги повика неговите поддржувачи да протестираат поради честите прекини на струја и прекини на снабдувањето со вода во земјата.

Протестите во Венецуела започнаа минатиот месец и сеуште остануваат активни во голем дел од земјата.

Според венецуелската невладина организација “Форо казна”, речиси 50 лица биле притворени помеѓу 29-ти март и 1-ви април. Во овој временски период се пријавени судири со полицијата и провладините групи; меѓутоа групата не наведе евентуални информации за  жртви.

Гуаидо, кој е поддржан од САД и ЕУ, се обиде да го принуди претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, да излезе од функцијата.

39-годишниот водач на опозицијата во Венецуела не ја отфрли можноста за странска интервенција ако Мадуро одбие да се повлече од неговата улога на претседател.

Мадуро пак одби да се повлече, обвинувајќи го Гуаидо за антидржавна соработка со САД

Related posts