Свет

Помпео вели дека каква било американска акција во Венецуела ќе биде “законска”

Говорејќи за АБЦ, државниот секретар Мајк Помпео изјави дека Доналд Трамп “има целосно право на акција од член 2”, на прашањето дали американскиот претседател верува дека би можел да интервенира воено во Венецуела без одобрување од Конгресот.

Истакнувајќи дека САД сеуште имаат “полно можни опции”, Помпео додаде дека е целосно уверен дека “секоја акција” што ја презема САД во Венецуела ќе биде “законска”.

Во одделното интервју што го објави “Фокс њус”, американскиот највисок дипломат ја повтори својата позиција за она што тој го опиша како “мешање на Русија во Венецуела”, велејќи дека “Русите мора да излезат од Венецуела,и тоа е нашиот цврст став”.

Според него, Вашингтон “ги сака сите други нации надвор од оваа земја”.

Помпео додаде дека има за цел да разговара за ова прашање за време на претстојните преговори со рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Претходно оваа недела, Помпео и Лавров разговараа по телефон за ситуацијата во Венецуела, по неуспешниот обид за државен удар што го спроведе опозицијата предводена од Хуан Гваидо.

Според изјавата објавена од Руското Министерство за надворешни работи, Москва “посочи дека продолжувањето на агресивните чекори е полна со сериозни последици. Само венецуелскиот народ има право да ја одреди својата судбина, за која е потребен дијалог меѓу сите политички сили во земјата, и што владата веќе долго време го бара “.

Кога ги коментираше разговорите, рускиот министер за надворешни работи изјави дека позициите на Москва и Вашингтон биле ” некомпатибилни” “, додавајќи, сепак, дека страните се согласиле да одржуваат контакти за да разговараат за ова прашање.

Но, два дена подоцна, Трамп го повикал рускиот претседател Владимир Путин на телефон за да разговара за венецуелската криза, при што американскиот претседател ги опиша разговорите како “целосна” позитивни “. Додека Трамп изјави дека ” сочувствува на ист начин” со Путин за “потребата за позитивни случувања во Венецуела”, неговата изјава се чини дека е контрадикторна со силната реторика на неговите високи функционери во врска со “вмешаноста на Русија” во латиноамериканската држава, доаѓањето на руските воени експерти во земјата претходно оваа пролет.Иако Москва објасни дека посетата е целосно во согласност со меѓународното право и билатералните договори меѓу државите, американските официјални претставници изразија загриженост за овој потег. Особено советникот за национална безбедност, Џон Болтон, ги  предупреди  земјите “надвор од западната хемисфера”, вклучувајќи ја и Русија, против распоредувањето воени сили во Венецуела и сигнализираа подготвеност на американската администрација да ја примени доктрината Монро во својата политика кон Латинска Америка.

Related posts