Свет

Посетата на грузискиот претседател на САД е откажана

Причините не се познати, објави известувачот на тв каналот Рустави 2

Грузискиот претседател Саломе Зурабишвили

ТБИЛИСИ, 2 мај. Официјалната посета на грузискиот претседател Саломе Зурабишвили во САД, закажана за оваа есен, нема да се одржи, објави во петокот телевизијата Рустави 2 цитирајќи ги своите извори.

Според извештајот, посетата, која беше подготвена од март овој месец од грузиското Министерство за надворешни работи, е откажана поради непознати причини. Фактот дека посетата беше планирана беше потврдена од страна на поранешниот шеф на претседателската администрација, Лаша Жванија, кој се повлече во средата.

“Во март се одржаа разговори дека посетата ќе се оствари до есен – кон крајот на септември-почеток на октомври”, изјави Жванија за новинарите. Ниту Министерството за надворешни работи ниту претседателската администрација не ја коментираа посетата.

Претходно, Зурабишвили изјави за грузиската служба на ВОА во интервјуто во Тбилиси објавено во средата дека изградбата на американската воена база во Грузија е непредвидлива и може да се смета за провокација. Според Зурабишвили, поранешен француски дипломат која стана претседател на Грузија во декември 2018 година, Грузија треба да ги продлабочи врските со Вашингтон, но не треба да преземе какви било чекори што би предизвикало други земји. Оваа изјава на Зурабишвили беше осудена од грузиската опозиција, која се закани дека ќе го отповика претседателот.

Грузија и САД ја потпишаа Повелбата за стратешко партнерство во 2009 година. Од 1994 година, Тбилиси ја зајакнува соработката со НАТО и многу пати ја искажа својата желба за влез во Алијансата. Во август 2015 година, Центарот за обука и евалуација на Грузија-НАТО (ЈТЕК) беше отворен во воена база во Крцаниси во близина на Тбилиси.

Во 2016 година, во Тбилиси се отвори школа за градење институција за одбрана, а во мај 2018 година во Вазиани, во близина на главниот град на Грузија, беше отворен воен центар за обука, со помош на САД. Овој центар, сличен на германската база Хоенфелс, е наменет за обука на грузиската војска. Овој април, грузискиот министер за одбрана, Леван Изорија, даде предлог да им обезбеди на САД и НАТО земји воена инфраструктура во Грузија за одржување вежби.

 

Related posts