Свет

Претседателот Мадуро вели дека е подготвен да усвои план за промени во администрацијата на Венецуела

“Сакам да прифатам план за промена и подобрување на сè, за да ги корегирам грешките”, додаде Мадуро

КАРАКАС, 2 мај . Венецуелскиот претседател Николас Мадуро во средата објави дека е подготвен да усвои посебен план за промени во системот на администрацијата на земјата.

“Сабота, 4 мај и недела, 5 мај, ги прогласувам за денови на голем национален дијалог, повикувам на акции и предлози од сите претставници на народната власт, за да и укажат на боливарската влада и Николас Мадуро што е неопходно да се промени , изјави претседателот на Венецуела.

“Сакам да прифатам план за промена и подобрување на сè, за да ги корегирам грешките”, додаде Мадуро.

Протести избија во Каракас и во неколку други градови во Венецуела, откако група војници застанаа на страната на лидерот на опозицијата во Венецуела Хуан Гуаидо. Според претходните извештаи, за време на протестите, што резултираше со судири со безбедносните сили, неколку десетици луѓе беа повредени во главниот град на земјата.

Гуаидо објави видео на Твитер во вторникот, барајќи од венецуелската војска да излезе на улиците, со цел “да стави крај на узурпацијата” во земјата. Група на воени офицери и шефот на партијата “Популарна волја” Леополдо Лопез се појави во видеоснимката на Гуаидо.

Заменик-претседателот на Националното собрание на државата Миранда, Мануела Боливар, во средата вечер изјави дека најмалку 78 лица се повредени во судирите со спроведувачите на законот за време на антивладините протести во главниот град на Каракас во Венецуела, а уште 89 се уапсени.

Венецуелскиот министер за одбрана, Владимир Падрино Лопез, во средата на својот Твитер профил напиша дека најмалку осум полицајци беа ранети во судирите со демонстрантите.

 

Related posts