Свет

Руските воздухопловни сили во огромен напад врз Идлиб и Хама

Руските воздухопловни сили започнаа масовен воздушен напад врз северниот дел на Хама и јужниот дел на Идлиб денеска, удирајќи неколку области контролирани од страна на милитантите.

Според еден воен извор во северниот град Хама во Мхарде, руските воздухопловни сили во голема мера ги бомбардирале градовите Тал Хаваш, Каф Ајујд и Ал-Маузра.

Руските авиони од воздухопловната база “Хмеимим” постојано ги бомбардираа милитантите, ги уништуваа нивните комори и складишта во северниот дел на Хама и јужниот дел на Идлиб.

Изворот вели дека руските воздушни напади биле спроведени како одговор на џихадистичките напади врз градовите: Латакија, Сланфе и воздухопловната база Хмеимим во четвртокот.

Џихадистичките бунтовници го започнаа нападот со лансирање на голем број ракетни проектили кон градот Латакија; овие проектили  ја погодија  јужната област на главниот град на провинцијата.

По овој напад, џихадистичките бунтовници почнаа да го напаѓаат планинскиот град Сланфе со голем број ракетни проектили од нивните позиции долж оската Латакија-Идлиб.

Конечно, џихадистичките бунтовници  лансираа последен напад, наменет за руската воздухопловна база Хмеимим во близина на крајбрежниот град Јаблех во југозападна Латакија.

Руските воздухопловни сили одговорија нападот на џихадистите, извршен од нивните беспилотни летала.

Related posts