Свет

САД подготвени да се борат против Русија, Кина и Иран во Венецуела: Болтон

Советникот за национална безбедност на САД Џон Болтон, оваа недела издаде строго предупредување до земјите што се сметаат за попречувачи на влијанието на Вашингтон во Латинска Америка.

На прашањето од Њусвик радио-домаќинот Хју Хјуит околу доаѓањето на руски, кинески и ирански авиони за поддршка на владата на Николас Мадуро во Венецуела, Болтон одговори: “Претседателот Трамп е решен да не дозволи Венецуела да падне под власта на странските сили”.

Советникот за национална безбедност потоа разговараше за доктрината на Монро, која беше основана под петтиот американски претседател, Џејмс Монро, во почетокот на 19 век.

Доктрината на Монро беше искористена за спречување на европското влијание во Америка и беше основа на голем дел од политиките на Вашингтон во Латинска Америка.”Ако донесувањето на доктрината на Монро не успее, ако Кина и Русија заедно со Куба, воспостават доминација над Венецуела, мислам дека американските стратешки интереси ќе бидат повредени”, рече Болтон. “И како што реков на почетокот, луѓето од Венецуела ќе бидат заглавени во оваа диктатура. Гледаме тука очигледен доказ за осум години на административни грешки на администрацијата на Обама “.

Болтон рече дека САД претпочита мирен транзит на власт во Венецуела, и покрај неговите “коментари за сите опции на маса”.

“Гледајте, нашата цел е мирен трансфер на власта во рацете на Хуан Гуаидо и на опозицијата”, продолжи Болтон. “Но, да не заборавиме дека имаме меѓу 40.000 до 50.000 американски граѓани во Венецуела”.

“Имаме земји, како што споменавте, Колумбија и Бразил кои на своите граници се сочуваат со бегалци . Имаме терористички организации како ЕЛН и ФАРК [Револуционерни вооружени сили на Колумбија] кои ја загрозуваат стабилноста на Колумбија “, рече тој, додавајќи дека” ние ќе го заштитиме американскиот национален интерес, а Мадуро и неговите пријатели знаат дека претседателот Трамп е многу сериозен кога вели дека сите опции се на маса “.

Related posts