Свет

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Парис

Специјалните мобилни француски полициски сили уапсија неколку активисти, но ситуацијата во градот се уште е многу напната

ПАРИС, 1 мај. Првите судири меѓу демонстрантите и полицијата се случија на авенијата Монпарнас, каде што многу членови на движењето Жолти Елеци се собраа да учествуваат на демонстрациите заедно со синдикатите.

Клучните судири избувнаа во близина на ресторанот Ла Ротонде, каде што францускиот претседател Емануел Макрон славеше за резултатите постигнати на претседателските избори во вториот круг од изборите во 2017 година. Младите луѓе носеа маски,ја нападнаа полицијата, фрлаа шишиња и петарди.

Како одговор, полицијата испука солзавец гранати. Специјалните мобилни француски полициски сили уапсија неколку активисти, но ситуацијата во градот се уште е многу напната. Демонстрантите ја навредуваат полицијата и новинарите на државните телевизиски канали.

Телевизискиотканал BFMобјави цитирајќи ја престижната Парис дека 165 лица се притворени. Почнувајќи од вторникот, полицијата спроведе повеќе од 9.000 проверки на граѓани во областите каде што има бројни демонстрации во Парис. Полицијата запленила забранети предмети, како што се гас-маски, чекани, ножеви, канистри за гас и молотови коктели.

Францускиот министер за внатрешни работи, Кристоф Кастанер, рече дека околу 7.400 полицајци ќе се грижат за безбедноста за време на демонстрациите на 1-ви мај во Парис. Ситуацијата во францускиот главен град е  загрижувачка рече тој, потврдувајќи ги извештаите дека голем број екстремисти, вклучително и од други земји, би можеле да учествуваат на митинзите

 

Related posts