Свет

Џо Бајден ќе се кандидира за претседател во 2020 година

Бајден е дваесеттиот политичар кој ја објави својата намера да го оспори претседателството како кандидат на Демократската партија на изборите во 2020 година

ЊУЈОРК, 25 април . Поранешниот американски потпретседател Џо Бајден во четвртокот официјално ја објави својата кандидатура за претседателските избори закажани за 2020 година.

Бајден се очекува да го одржи својот прв митинг во Питсбург, Пенсилванија, каде што ќе се состане со група синдикални активисти, а потоа ќе замине на турнеја низ државите каде што на почетокот на 2020 година ќе се одржат пратенички и демократски партиски состаноци Ајова, Њу Хемпшир, Јужна Каролина и Невада.

Бајден е дваесеттиот политичар кој ја објави својата намера да го оспори претседателството како кандидат на Демократската партија на изборите во 2020 година. Претходно, на претседателската трка му се придружи и сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс, кој се натпреваруваше против Хилари Клинтон да се кандидира за Белата куќа во 2016 година, поранешен градоначалник на Сан Антонио, Тексас Џулијан Кастро, кој служеше како секретар за домување и урбан развој кај поранешниот претседател Барак Обама, поранешен конгресмен од Мериленд Џон Делани, градоначалник на Јужен Бенд, Индијана Пит Бутигиг, сенаторот од Њујорк Кирстен Гилибранд, сенаторот од Калифорнија, Камала Харис, сенаторот од Масачусетс, Елизабет Ворен, сенаторот од Минесота, Ејми Клобучар и сенаторот од Њу Џерси, Кори Букер.

Според резултатите на националната анкета спроведена од истражувачката компанија “Морнинг консулт” меѓу 5.000 Американци на 15-21 април, Бајден ужива поддршка од 30% од испитаниците, додека Сандерс е поддржан од 24%. 

Неуспесите на Бајден во 1988 и 2008 година

Политичката кариера на Џо Бајден започна во 1972 година, кога беше избран во американскиот Сенат од Делавер. Во 1988 и 2008 година политичарот се натпреваруваше за претседател на САД, но два пати не успеа. Во 2009-2017 Бајден беше потпретседател на претседателот Барак Обама.

Оваа година тој беше обвинет за несоодветно однесување. Една жена потсети дека во 2014 година во Лас Вегас ѝ се придружил Бајден од зад грбот, кој потоа ги ставил рацете на рамениците и и го бакнувал грбот и главата. Друга жена тврдеше дека Бајден “ја зграпчила за глава” на вечерта за прибирање средства во Гринич во 2009 година. Како одговор, политичарот издаде соопштение подвлекувајќи дека никогаш не постапил несоодветно.

Кандидатите ќе се состанат во дебати во живо

Бајден ќе се сретне со своите конкуренти, лице-в-лице за прв пат за време на телевизиските дебати што ќе се одржат во Мајами, Флорида, на 26-27 јуни. Само оние кандидати кои ќе успеат да добијат најмалку 1% поддршка според трите анкети и да добијат донации за кампања од 65.000 луѓе ќе можат да учествуваат во дебатите. Шест вакви дебати се планираат за остатокот од 2019 година, а уште шест ќе се одржат во периодот јануари-април 2020 година.

Демократската партија ќе го назначи својот единствен кандидат за претседател на партискиот состанок кој ќе се одржи во Милвоки, Висконсин, на 13 и 16 јуни 2020 година. Митингот на Републиканската партија ќе се одржи во Шарлот, Северна Каролина, на 24 и 27 август 2020 година.

59. американски претседателски избори се закажани за 3 ноември 2020 година.

 

Related posts