Month : June 2019

Свет

[Видео18+] Џихадистите претрпеа огромни загуби во неуспешниот напад врз сириската армија

админ
    Џихадистичките бунтовници започнаа тежок напад врз позициите на сириската арапска армија (САА) во северозападниот дел  на провинцијата Хама претходно оваа недела. Водени од...
Свет

САД распоредија авиони Ф-22 раптор во Катар, поради зголемените тензии со Иран

админ
    Американските воздухопловни сили распоредиле  борбени авиони Ф-22 Раптор во нивната воздушна база во Катар, во услови на  зголемување на тензиите со Иран. Според...
Свет

Руската војска спречи смртоносна конфронтација меѓу сириските и турските сили

админ
    Руската војска брзо интервенираше за да спречи смртоносна конфронтација меѓу сириските и турските сили во саботата, Сириската арапска армија (САА) првпат отвори оган...
Колумни

Последната операциjа изведена од антимакедонската власт , изведена во стилот ,, Лажи , лажи Вере ,, а поддржана од буферот во сопственост на македонската собраниска опозициjа , конечно ги откри сите спектакли играни со народни пари а против него.- Зоран Курљан

админ
      – Собраниските избори со секоj поминат ден се наближуваат , со брзина достоjна да  jа размачка неjзината  содржина по лицата на гласачите...
Колумни

ЛГБТ заедницата низ историјата прави најголема штета за групите кои се маргиналзиирани по однос на нивната сексулана ориентација.-Реџеп Исмаил (Хактан)

админ
    Слободата не е дело на МИСЛАТА туку на ИСТОРИЈАТА! ЛГБТ заедницата низ историјата прави најголема штета за групите кои се маргиналзиирани по однос...
Политика

Бил Николов – Кога се среќавам со политичари од западот, моите први зборови се : НАШЕТО ИМЕ Е МАКЕДОНИЈА!

админ
  Претедателот на Македонското здружение за човекови права од Канада и жесток противник на наметнатата промена на името на државата Бил Николов, на својот Твитер...
Свет

Новиот СТАРТ треба да биде продолжен пред да се подготви нов договор за контрола на оружјето, велат експертите

админ
Извршниот директор на американската Асоцијација за контрола на оружјето, Дарил Кимбал, рече дека “спроведувањето разговори со други нуклеарно- вооружени држави и обидот да се ограничат...
Свет

Елтон Џон вознемирен од коментарот на рускиот претседател Владимир Путин дека либералните вредности се “застарени”

админ
Британскиот пејач Елтон Џон во петокот рече дека е длабоко вознемирен од коментарот на рускиот претседател Владимир Путин дека либералните вредности се “застарени” и дека...
Свет

Гуаидо вели дека повикот на ОАС за нови избори во Венецуела е “победа на демократијата”

админ
Во петокот, Организацијата на американските држави усвои декларација дека “поддржува враќање на демократијата во Венецуела со мирни средства”         КАРАКАС, 29 јуни....