Month : August 2020

Свет

Никита Михалков : Единствената руска идеологија е националниот интерес

админ
Рускиот режисер Никита Михалков за време на тркалезната маса на меѓународниот воено-технички форум „Армија 2020“ изјави дека единствената идеологија со која се води Русија е...
Свет

ХИЛАРИ КЛИНТОН СПРЕМА ТАКТИКА ЗА НЕПРИЗНАВАЊЕ НА ПОБЕДАТА НА ТРАМП НА ПРЕСТОЈНИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ

админ
Хилари Клинтон го советуваше кандидатот за претседател на демократите, џо Бајден, да не го признава поразот во ноќта на изборите во ниту еден случај. Клинтон...
Свет

28-годишна Австралијанка, осудена на 6 месеци затвор, затоа што не отишла во карантин

админ
28-годишната Ашер Феј Вандер Санден е осудена на шест месеци затвор за кршење на правилата за самоизолација во Австралија, јавува Би-Би-Си . Девојката минала еден месец...
Воена Технологија

Армија 2020: Довербата е клучот за стабилна иднина

админ
На крајот на август во Русија се одржува веќе традиционалниот голем меѓународен воено-технички форум „Армија“, кој во последните години стана не само платформа за демонстрирање...
Свет

Трамп го поддржа QAnon, движење кое верува дека тој се бори против тајна мрежа на педофили-канибали

админ
Американскиот претседател Доналд Трамп, по втор пат во една недела, одговори на прашање за „Канон“, движење кое сесрдно го поддржува.  Но, додека минатата недела тој...
Свет

Руските безбедњаци спречија обид за киднапирање на проруски командант од страна на Украински служби

админ
Москва – Руската Федерална служба за безбедност објави дека успеала да го спречи обидот на украинските разузнавачки служби да го извршат киднапирањето. Наводно требало да...
Колумни

ВИОЛЕТА ПЕТКОВСКА : МИЦКО, “ВОЈВОДАТА” НА ГАНДИЕВИТЕ НЕНАСИЛНИ ВОСТАНИЈА

админ
Читам, фалби колку бил ФИН Мицко. “Војводата” на ГАНДИЕВИТЕ НЕНАСИЛНИ ВОСТАНИЈА и манекенските парадирања, кои ги,, КРЕВАШЕ,, секогаш доволно одалечен од местото на УБИВАЊЕТО НА...
Свет

„ЕУ не ги признава резултатите од претседателските избори во Белорусија, наскоро санкциит против официјалните лица на режимот на Лукашенко“

админ
„ЕУ е„ на страната на „народот на Белорусија“ “, изјави Мишел пред новинарите по видео самитот и дека ЕУ бара затворениците да бидат ослободени веднаш....