Month : October 2020

Македонија

РОДИНА МАКЕДОНИЈА : ЗА НАС ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА Е ЕДИНСТВЕНО КОРИСЕН КАКО ТОАЛЕТНА ХАРТИЈА ВО КЛОЗЕТИТЕ НИЗ МАКЕДОНИЈА!

админ
ЗА РОДИНА МАКЕДОНИЈА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА Е ЕДИНСТВЕНО КОРИСЕН КАКО ТОАЛЕТНА ХАРТИЈА ВО КЛОЗЕТИТЕ НИЗ МАКЕДОНИЈА! Типично западноевропски, римски, англосаксонски е западните инсталации во државите...
Колумни

МИРКА ВЕЛИНОВСКА : МАКЕДОНСКИОТ ПИРЕЈ Е ИЗВОРЕН ДЕЛОТВОРЕН ЛЕК ПРОТИВ НЕОФАШИСТИЧКИОТ ВИРУС

админ
МАКЕДОНСКИОТ ПИРЕЈ Е ИЗВОРЕН ДЕЛОТВОРЕН ЛЕК ПРОТИВ НЕОФАШИСТИЧКИОТ ВИРУС   Октомври 2020 година, набљудуван со очите на историчар и запишан со писмото на хроничар  е...
Реакции

Родина Македонија : Неразбирливо е однесувањето на денешното раководство на МПЦ, кога тоа по секоја цена бара некакво канонско признавање од оние цркви кои неканонски се отцепиле од неа

админ
МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА Е АПОСТОЛСКА ЦРКВА, ТОА Е БЛАГОСЛОВ КОЈ РЕТКО КОЈА ЦРКВА И НАРОД ГО ИМА! Родина Македонија и македонскиот народ...
Свет

Лукашенко : Го предупредив Помпео, ако Полјаците или Литванците само се осмелат на агресија … ќе одговориме

админ
Белорускиот претседател Александар Лукашенко ги негираше обвинувањата дека за време на неодамнешниот телефонски разговор со американскиот државен секретар Мајк Помпео му упатил некои барања и...
Свет

Нов насилен протест во Рим поради мерките против коронавирусот

админ
МИЛАН – Гневни италијански демонстранти запалија контејнери во центарот на Рим, превртуваа паркирани мопеди и електрични скутери, фрлаа димни бомби, протестирајќи против новите ограничувања воведени за...
Свет

Трамп ги критикуваше изборните механизми за пребројување на гласовите

админ
ВАШИНГТОН – Американскиот претседател Доналд Трамп денеска повторно ги критикуваше американските изборни механизми, особено начинот на броење на предвремените гласови и оцени дека дополнителното време за...
Колумни

Атина Белески : Човекот како најразвиено суштество, моментално живее во зенитот на сопствената мизерија.

админ
MASQUERADE – Живееме во епоха во која несомнено свој процут, свој дострел доживеаа вредности, кои одамна се сметаа за отпад на секое општество. Цивилизацијата беше...
Македонија

РОДИНА МАКЕДОНИЈА : НАРУШУВАЊЕ НА ДОМОТ ПО ДОПРЕН ГЛАС Е ФАШИЗАМ, А НЕ ЗАШТИТНИ МЕРКИ!

админ
„Министерот“ за внатрешни работи на „Нивната“ земја Северна, ги најави новите мерки кои вешто се прикриени позади завесата од театарот Пландемијата Ковид 19. Погледнете во...
ФБ Статуси

Д-р Јадранка Бибан : 2020 година ќе биде запамтена по самоубиството на современата медицина

админ
МЕДИЦИНСКА ДИЈАЛЕКТИКА 2020 година ќе биде запамтена по самоубиството на современата медицина. Со оглед на милионите жртви од карциноми, кардиоваскуларни болести, автоимуни и дегенеративни болести...