Month : December 2020

Здравје

Русија направи единствен лек (Противотров) против корона – штити 99 проценти

админ
Руската Федерална биомедицинска агенција (ФМБА) направи и патентираше два уникатни лекови за вирусот корона, изјави шефот на агенцијата, Вероника Скворцова. Таа исто така објави дека...
Регион

Грчки свештеник набрка верници од црква бидејќи не носеа заштитни маски (ВИДЕО)

админ
Православен свештеник во Грција избрка неколку верници кои не носеа маски во црквата, а денес грчките медиуми објавија видео од настанот. Младиот свештеник чие име...
Здравје

Повеќе од 3.000 луѓе кои ја примиле вакцината на Пфајзер во САД доживеале несакани ефекти

админ
Повеќе од 3.000 луѓе кои ја примиле вакцината на Пфајзер во САД доживеале несакани ефекти кои биле класифицирани како „ неможност за извршување на дневни...
Регион

УСТАВЕН СУД НА БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА: МЕРКИТЕ ЗА ЗАБРАНА НА ДВИЖЕЊЕТО И ЗАДОЛЖИТЕЛНОТО НОСЕЊЕ МАСКИ СЕ НЕУСТАВНИ

админ
Уставниот суд на Босна и Херцеговина денес одржа седница на која беше донесена одлука дека мерката ограничено движење и носење маски за време на пандемија...
Колумни

ПРОФЕСОРОТ

админ
Конечно требаше да стане емисар, а потоа речиси во исто време и „амбасадор“, во една гранична ни држава, (Бугарија) ама сега многу, многу далечна. Би...
Свет

Трамп удри по својот поранешен советник: Болтон е еден од најглупавите луѓе во Вашингтон

админ
Претседателот на САД, Доналд Трамп, денес го осуди ставот на својот бивши советник за национална безбеднос, Џон Болтон, кој се противи на предлогот на генералот...
Свет

ТРАМП КОНТРА ПОМПЕО: КИНЕЗИТЕ А НЕ РУСИТЕ ГО ИЗВРШИЈА ХАКЕРСКИОТ НАПАД ВРЗ САД

админ
Актуелниот американски претседател Доналд Трамп во саботата изјави дека медиумите претерале со обемот на инцидентот Американците веќе долго време не знаат што сакаат – дали...
Колумни

ДАРДАН ВЕНЕТСКИ: AЛО, СТЕВО ЉУБАВИ, ЗАРЕМ НЕ РАЗБИРАТЕ ДЕКА НЕМАМЕ ПОТРЕБА ОД ПОТВРДА И ЗАШТИТА НА ИДЕНТИТЕТОТ И ЈАЗИКОТ? НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД МУ ТРЕБА ЗАШТИТА ОД СОПСТВЕНИТЕ ПОЛИТИЧАРИ.

админ
Го слушам Вашиот говор и се чудам. Како да сте паднале од Марс. Како да зборувате за друга држава и за проблемите на друг народ....
Колумни

ТЕОНА ТРАЈКОВСКА: МОЈОТ ДЕДО, ЛАЗАР ЛИЧЕНОСКИ ЈА ОДБИ НЕПРИСТОЈНАТА ПОНУДА НА БУГАРСКИТЕ ФАШИСТИ СО ЗБОРОВИТЕ – ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ И НИКОГАШ НЕМА ДА БИДАМ НИШТО ДРУГО

админ
(ЕСЕЈ НА ТЕОНА ТРАЈКОВСКА, ВНУКА НА ЛАЗАР ЛИЧЕНОСКИ) Моето определување во овој труд е за македонскиот сликар Лазар Личеноски, кој е основоположник на Современото македонско...