Month : January 2021

Свет

САД подготвуваат ново крвопролевање во Сирија: Повеќе од 70 припадници на Исламската држава се ослободени од затвор

админ
Сириската арапска новинска агенција (САНА) во понеделникот објави дека американските сили префрлиле десетици терористи на Исламска држава (ИСИС / ИСИЛ / ИД / Даеш) од...
Анализа

Владимир Трајковски: Како администрацијата на Трамп го подготвуваше крајот на светот

админ
Како, за мандат од четири години, администрацијата на Трамп, предводена од неоконсите Пенс и Помпео, неколку пати го доведуваа светот на работ на нуклеарна војна....
Анкета

Андреј Родионов: Време е Европа да го напушти својот прекуокеански газда и да се зближи со Русија

админ
Русија објави дека се повлекува од Договорот за отворено небо. Мислам дека ова е правилна одлука. Ако порано, можеби, имаше одредена смисла во овој договор,...
Свет

САД НА РАБОТ НА ГРАЃАНСКА ВОЈНА: ЖЕНА ПОГОДЕНА ВО ВРАТ ОД СТРАНА НА ПОЛИЦИЈАТА(ВИДЕО)

админ
  Приврзаниците на сеуште актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп, влегоа во конгресот и ја прекинаа седницата на која требаше да се потврди победата на...
Колумни

Атина Белески: За овие групираниве танчери, кои не се род и се повеќе од четворица, нема казни?! Ама затоа оние што се собрале околу Бадникарски оган се приведени!

админ
ПОВИКОТ “ТЕ ПРЕДИЗВИКУВАМ” Далечната 2009 година, ја одбележи пандемијата со свински грип, но и “спасоносната вакцина” за AH1N1 која во аманет ни остави многу лица...
Колумни

Лиле Прочкова: Ние не сакаме присилни и штетни вакцини, нас не ни треба ковид пасош

админ
Ни доаѓа нај светлиот и нај убавиот Христијански Празник. Празник за душа, Христовото раѓање. Во годината која што измина, над нас беше надвиснато најголемото зло,...
Занимливости

Кијану Ривс: Живееме во Матрикс кој е холографски универзум проектиран од оние кои сакаат да нè контролираат

админ
Се води војна што ќе ја обликува иднината на човечкото постоење и светот што ќе го оставиме за нашите деца, според Кијану Ривс, кој вели...