Category : Европа

Европа

Екс-премиерот на Италија Конте: Барањето на Украина за влез во НАТО може да ги вовлече сите земји-членки во конфликт

админ
Лидерот на италијанското Движење 5 ѕвезди, поранешниот италијански премиер Џузепе Конте предупреди дека барањето на Украина за влез во НАТО може да ги вовлече сите...
Европа

Чесите на нозе: Масовни протести против ЕУ, НАТО, Задолжителни вакцини, се бара итна соработка со Русија за спас на економијата(ВИДЕО)

админ
Во Чешка почнаа протести против власта – се одржуваат во Прага и други градови, јавува CNN Prima NEWS. Собирите се одржуваат под слоганот „Чешка на...
Европа

Партијата Италијански браќа, победник на изборите во Италија: Почнува походот на тврдата десница во Европа

админ
Десничарската партија Италијански браќа освои најмногу гласови на парламентарните избори во Италија, според објавените речиси конечни резултати од гласањето. Овој успех ја отвори вратата за...
Европа

Орбан повика на укинување на санкциите против Русија. Унгарија ќе излезе од кризата уште посилна

админ
Орбан ги повика членовите на владејачката коалиција „да направат сè за Европа да ги укине овие санкции најдоцна до крајот на годината“. По убедливата изборна...
Европа

Шолц иритиран од желбата на Турција да се приклучи на Шангајската организација за соработка

админ
„Тоа не е организација која дава значаен придонес за глобалниот соживот“, рече Олаф Шолц на Генералното собрание на ОН во Њујорк по средбата со Ердоган...
Европа

Ирците фрлија во река ковчег со натпис „Почивај во мир, Британска империјо“

админ
Жителите на ирската престолнина Даблин, протестирајќи против монархијата, фрлиле лажен ковчег во реката, на кој имало натпис: „Почивај во мир, Британска империјо“, пренесува каналот Скај...
Европа

Урсула фон дер Лајен ги упати Европејците да ги испратат сметките за енергија во Русија

админ
Шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, предложи испраќање на зголемените сметки за гас и електрична енергија во Русија. Така таа одговори на критиките...
Европа

Француските градоначалници одбиваат да ги спуштат знамињата на пола копје за Британската кралица

админ
Голем број француски градоначалници изјавија дека нема да ги спуштат своите знамиња на половина копје за да го одбележат погребот на британската кралица Елизабета Втора,...
Европа

Претседателот на унгарскиот парламент ја нарече ЕУ губитник во конфликтот во Украина

админ
Претседавачот на Државниот парламент на Унгарија Ласло Кевер во неделата изjavи дека ЕУ може да се смета за губитничка страна во конфликтот во Украина, бидејќи...
Европа

Австријците протестираа против австриската влада и „ глобалистичката агенда“ оддавајќи помен на „ жртвите на вакцинацијата “(ВИДЕО)

админ
Илјадници луѓе излегоа на улиците на Виена во саботата, протестирајќи против зголемените трошоци за живот, а многумина ја осудија австриската влада и „ глобалистичката агенда“. ” Се...
Европа

Навивачите на Ирскиот клуб Шамрок ја слават смртта на кралицата Елизабета Втора (ВИДЕО)

админ
Навивачите на ирскиот премиерлигашки фудбалски клуб Шамрок Роверс извикуваа „Лизи е во ковчег“ (Lizzie’s in a box) од трибините на синоќешниот натпревар од Конференциската лига...
error: Content is protected !!