Category : Економија

Економија

Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург – нови можности!

админ
Во јуни 2022 година, јубилејниот, 25-ти Меѓународен економски форум во Санкт Петербург, кој претставува единствена платформа за дискусија за важни економски прашања ја започнува својата...
Економија

Кина ја престигна Германија и стана најголемиот купувач на руска енергија

админ
Кина ја престигна Германија и стана најголемиот купувач на енергија од Русија од почетокот на руската инвазија на Украина, објави денеска независната групација Центар за...
Економија

Блумберг: 20 европски компании отворија сметки во Газпромбанк за купување гас

админ
Дваесет европски компании веќе отворија сметки во Газпромбанк за купување руски гас. Ова го пренесува Блумберг, повикувајќи се на извор запознаен со ситуацијата. Забележано е дека...
Економија

Министерство за енергетика на САД: Ембаргото за увоз на руска нафта во ЕУ ќе доведе до нестабилност на пазарот

админ
Воведувањето ембарго за испорака на руски гас во Европа ќе доведе до зголемена нестабилност на пазарот и повисоки цени на енергијата. Ова го изјави американската министерка...
Економија

„Le Figaro“: Украинската криза ќе го забрза отстапувањето од доларската хегемонија

админ
Популарноста на доларот не е споредлива со реалната тежина на американската економија, пишува Le Figaro. Самите американски претставници гледаат сериозни закани за доларот и во еврозоната...
Економија

НЕМА ПРЕЧКИ ЗА ПЛАЌАЊЕ НА ГАСОТ ВО РУБЉИ: Гувернерката вели дека се направени потребните измени на регулативата

админ
Во текот на минатиот месец направена е измена и компаниите кои се увозници на гас немаат никаква пречка во делот на навременото снабдување, порача Ангеловска–Бежоска....
Економија

Експертите едногласни – во 2023 година светот ја чека една од најголемите кризи со храна во историјата на човештвото

админ
Вниманието на политичарите и на јавноста во Германија моментално е насочено кон прашањето за енергетското ембарго против Русија, пишува Compact. Сепак, претстојниот недостиг на ѓубрива...
Економија

Извршниот директор на Бош: Откажувањето од рускиот гас во Германија ќе ја поткопа основата на нејзината економска моќ

админ
Германската економија не може да се откаже од рускиот гас, изјави извршниот директор на Бош Стефан Хартунг во интервју за Handelsblatt. Според Хартунг, последиците од ембаргото...
Економија Свет

ОН ЗА ДРАМАТИЧНО ПОСКАПУВАЊЕ НА ХРАНАТА КАКО РЕЗУЛТАТ НА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА: ЦЕНИТЕ ОДАТ ДО НЕБО!

админ
Војната во Украина доведе до „џиновски скок“ на цените на храната минатиот месец на уште едно рекордно ниво, велат од Обединетите нации. Војната го прекина...
Економија Свет

Bloomberg: И покрај санкциите, Русија може да заработи дури 320 милијарди долари во 2022 година

админ
Додека Европската унија, која сaмата се втурна во се поголеми проблеми поради санкциите, се подготвува да усвои нов – петти пакет антируски санкции (најверојатно ќе...
Економија

Цената на гасот во Европа се зголеми за 10 отсто откако претседателот на Русија, Владимир Путин, најави дека европските земји ќе треба да го плаќаат рускиот гас во рубљи

админ
Откако претседателот на Русија најави дека европските земји ќе треба да го плаќаат гасот во рубљи, цената на гасот веднаш скокна. Цената на гасот во...
error: Content is protected !!