Category : Култура

Култура

Денес во Скопје, по повод Денот на космонаутиката – 61-годишнината од првиот лет на човекот во вселената – се одржа церемонијата на положување венци кон споменикот на Јуриј Гагарин.

Админ
Денес во Скопје, по повод Денот на космонаутиката – 61-годишнината од првиот лет на човекот во вселената – се одржа церемонијата на положување венци кон...
ЗанимливостиИсторијаКултураМузика

МНОГУМИНА НЕ ЗНААТ ДЕКА БИЛ МАСОНСКИ МАЈСТОР! Почина во беда и долгови, а еве што се случи во 2016 година со неговиот ГРОБ

Админ
Волфганг Амадеус Моцарт , еден од најважните светски композитори на класична музика, почина на денешен ден во 1791 година. Моцартовиот опус од над шестотини дела...
Култура

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ : Воодушевена сум!

Админ
Реакциите за македонскиот документарен филм „Медена земја“ не стивнуваат. Своите впечатоци на социјалните мрежи ги сподели и познатата актерка Џејми Ли Кертис. „Колку совршен момент...
Култура

Сирма Коневска : Кон премиерата на филмот Врба од режисерот и сценарист Милчо Манчевски

Админ
  Кон премиерата на филмот Врба од режисерот и сценарист Милчо Манчевски Вчера вечер на три локации во Скопје и повеќе градови во Македонија премиерно...
Култура

Во Скопје отворена изложбата „100 раритети на руската државност”

Админ
Денеска, на свеченото отворање на документарната изложба „100 раритети на руската државност”, организирана од Федералната архивска агенција, Државниот архив на Руската Федерација и Амбасадата на...
КултураМакедонија

Казни за вработените во Македонската Опера и Балет кои ќе хранат мачки

Админ
Директорот на МОБ(институција која северџаните ја прекрстија во НОБ),Васо Ристов издаде апсурдно соопштение до вработените во таа установа во кое се забранува харанење на уличните...
КултураМузика

Интервју со Димитра Цилевска – Поет,композитор и музичар,повод новата песна со наслов Ко Вонземјанец

Админ
  Во потрага по квалитет во нашава ни мила Родина патот не нанесе во Битола,градот на конзулите.Битола одсекогаш била расадник за таленти на сите полиња...
Култура

Олга Новачева – Громот му помага на громовникот Илија.Се ВЕЛИ дека тие заедно ќе грмнат – ,,За тебе Рацине,,

Админ
  ,,Познато е дека топонимот Велес го поврзуваат со називот Вила Зора, што подоцна стана погрешно докажувајќи дека се работи за некогашна Бела Зора која...