Category : Македонија

Македонија

Неформална средба на Вучиќ со Ковачевски на отворањето на Генералното собрание на ОН

админ
Претседателот на Србија Александар Вучиќ и македонскиот премиер Димитар Ковачевски со делегациите имаа неформална средба на отворањето на Генералната дебата во седиштето на ОН во Њујорк,...
Македонија

СДСМ ги нарачал билбордите со „шпицниот градоначалник“ низ Скопје

админ
Билбордите кои викендов се појавија низ Скопје како продолжение на јавната војна меѓу градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ, партија којашто ја поддржа нејзината...
Македонија

Поранешниот градоначалник на Скопје, Ристо Пенов, станува министер?

админ
Министерот за локална самоуправа, Горан Милевски ја поднесе оставката до Владата. Формално не ја доставил лично, туку преку правните служби кои ја доставиле до архивата...
Македонија

РЕВОЛТОТ НА АРСОВСКА КОН МИЦКОСКИ Е ОПРАВДАН: Стевче Јакимовски вели дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ја мати водата

админ
Не сум разговарал со градоначалничката Арсовска. Сакам да се видам за да ги подготвиме програмите за следната година. Го употребував терминот шпицен градоначалник затоа што...
Македонија

Ковачки: Ковачевски дезертирал од војска 2001-ва година, прикажувајќи се за трајно неспособен

админ
Денеска откриваме нов скандал за премиерот – дезертер од Армијата на Република Македонија, рече Драган Ковачки, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.   Според...
Македонија

Апасиев најави тотална блокада на собранието, Од план Б поминува на план Ц

админ
Време е за тотална блокада на Собранието, вели лидерот на Левица, Димитар Апасиев.  Тој ја повикува целата опозиција да влезе во тотална блокада. Апасиев рече дека...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ја достави иницијативата до ДИК – Мицкоски и самиот не е сигурен дали ќе успее да се одржи референдумот

админ
И официјално ВМРО-ДПМНЕ ја започна постапката за иницијативата за собирање потписи за распишување референдум откако напладне ја достави до Државната изборна комисија, претседателот на партијата...
Македонија

Мимоза Ристова: Момче од Корчагин се самоуби а училиштето организира пречек на кретенката Данела која веднаш треба да даде неотповиклива оставка!

админ
Трагедија ја потресе Македонската престолнина откако младо момче си го одзеде животот со скок од зграда. Несреќата се случила на последниот ден од Август откако...
Македонија

Независен Експерт: Македонија е пред тотален енергетски и економски колапс, прочитајте зошто!

админ
Многу се зборува за висината на цената на електричната енергија во моментов, но малку се кажува за да разбере и обичниот граѓанин колку е сериозна...
Македонија

Хајредини: Бидејќи Бектеши нашол решение за струјата во Арачиново, тогаш не мора да плаќаат и другите

админ
Eкс министерот Џевдет Хајредини ја искоментира прес – конференцијата која вчера ја одржа министерот за економија, Крешник Бектеши за снабдувањето со електрична енергија во Арачиново. ...
Македонија

ДЕЛЕГАЦИЈА НА РОДИНА МАКЕДОНИЈА И ОДДАДЕ ПОЧИТ НА ДАРЈА ДУГИНА, ВО ЦРКВАТА “СВ. КЛИМЕНТ”

админ
  Политичката партија РОДИНА Македонија со особено жалење и згрозеност ја прими веста за безумниот чин на убиство на Дарја Александровна Дугина, позната како Дарја...
Македонија

Санкциите кон Русија ни се удрија од глава: Од 1 ви септември мерки за штедење на електрична енергија

админ
Санкциите кон Русија очигледно го земаат својот данок бидејќи Македонија е сто процентно зависна од рускиот гас. Делумно тоа може да се каже и за...
error: Content is protected !!