Category : Образование

Образование

Во скопско училиште снемало греење, директорката ги држела учениците на скратена настава

Админ
Во основното училиште Петар Здравковски Пенко, денес учениците биле држени на настава иако снемало греење. Родителите револтирани ја обвинуваат директорката Мевлуде Елези Криези за недостатокот...
Образование

МАКЕДОНСКИ СОНЦИЊА: Млади математичари од Македонија освоија четири медали на Интернационална математичка олимпијада

Админ
  Шест млади математичари од Македонија освоија два сребрени, два бронзени медали, како и пофалници на 63. Интернационална математичка олимпијада (ИМО 2022). Како што информираше...
Образование

Македон ги доби златните медали за освоените први места во математика на светско ниво

Админ
Седумгодишниот Македон Димитровски ги доби златните медали освоени во натпревар по математика, во конкуренција со 4.000 учесници од цел свет. Македон е мал генијалец: Решава...
Образование

ВЛАДАТА И СОНК СЕ ДОГОВОРИЈА ЗА ПОКАЧУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ ОД 12 ОТСТО, ОД СРЕДА УЧЕНИЦИТЕ НА НАСТАВА

Админ
По тричасовна средба денеска во Владата, Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК), ресорните министри и премиерот се договорија за покачување на платите и...
Образование

СОНК: Генерален штрајк од 11 април – нема да се примаат деца во градинките, училиштата

Админ
СОНК. донесе конечна одлука за стапување во генерален штрајк се до исполнување на барањата за рамномерно зголемување на платите во однос на минималната плата. Сите...