Category : Регион

Регион

МИЛАНОВИЌ ЗА УКРАИНСКАТА КРИЗА: Доколку дојде до ескалација, ги повлекуваме сите хрватски војници, Украина нема што да бара во НАТО

админ
Хрватскиот претседател денеска при посетата на фабриката Краш изјави дека не знае ништо за конфликтот на украинската граница. – Не знам ништо за тоа, НАТО...
Регион

Словенија: Уставниот суд го одложи воведувањето задолжителното вакцинирање на државните службеници

админ
Словенечкиот Уставен суд во четвртокот привремено ја суспендираше владината одлука за вакцинирање на државните службеници, со образложение дека се кршат нивните работнички права. Во Словенија,...
Регион Религија Свет

Грчката православна црква со поддршка на вакцинацијата – теориите за микрочип во вакцините се нереални

админ
Светиот синод на црквата на Грција, знаејќи дека вакцинацијата е најголем чин на одговорност кон ближните, им препорачува на сите, во консултација со нивниот лекар,...
Регион

Грција на нозе: Протести во Атина и Солун против планот да се вакцинираат деца до 15 години

админ
АТИНА – Илјадници демонстранти кои се спротивставуваат на вакцинирањето протестираа денеска во двата најголеми грчки града против плановите за ставање на вакцините против ковид достапни...
Регион

Хрватскиот премиер пресече: Вакцинацијата ,,Нема теоретски шанси да биде задолжителна”

админ
НЕМА теоретски шанси вакцинацијата да биде задолжителна, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.   Тој рече дека хрватска е туристичка земја и дека гостите можат...
Регион

Србија: Одобрена спорната мРНА вакцина на Фајзер за деца на возраст од 12 до 15 години

админ
Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија тврди дека се исполнети сите услови за одобрување. Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија (АЛИМС)...
Актуелно Македонија Политика Регион Свет

Бајден нареди замрзнување на имотот и влезот на територијата на САД за лица кои ги ,,загрозуваат” Рамковниот и Преспанскиот договор!

админ
Претседателот на Сад Џозеф Бајден, донесе уредба за замрзнување на имотот и влезот на територијата на САД за лица кои ги ,,загрозуваат” меѓународните напори за...
Регион

Србија e ,,Проблем”, единствена на Балканот не го прифаќа западниот поредок

админ
Професорот на американскиот универзитет „Џонс Хопкинс“ и аналитичар за надворешна политика Едвард Џозеф оцени дека Србија има моќ над т.н. Косово само затоа што пет...
Регион

Вучиќ дава 3000 Динари за секој вакциниран граѓанин на Србија

админ
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес објави дека сите граѓани кои биле вакцинирани, ќе добијат дополнителни 3000 динари помош. Претседателот рече дека, покрај претходно укажаната...
Регион

АЛБАНИЈА ЈА ТОНЕ ВО ПОЛИТИЧКИ ХАОС: Еди Рама бара отповикување на претседателот на државата!

админ
АЛБАНИЈА – Социјалистичката партија на премиерот Еди Рама досега собра потписи од 47 пратеници во албанскиот парламент, за покренување на постапката за отповикување на претседателот...
Регион

Грчки свештеник набрка верници од црква бидејќи не носеа заштитни маски (ВИДЕО)

админ
Православен свештеник во Грција избрка неколку верници кои не носеа маски во црквата, а денес грчките медиуми објавија видео од настанот. Младиот свештеник чие име...
Регион

УСТАВЕН СУД НА БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА: МЕРКИТЕ ЗА ЗАБРАНА НА ДВИЖЕЊЕТО И ЗАДОЛЖИТЕЛНОТО НОСЕЊЕ МАСКИ СЕ НЕУСТАВНИ

админ
Уставниот суд на Босна и Херцеговина денес одржа седница на која беше донесена одлука дека мерката ограничено движење и носење маски за време на пандемија...