Category : Регион

Регион

Анкара: Грчките политичари ја повикуваат Турција да го сврти вниманието од сопствените неуспеси

админ
Некои политичари во Грција ја осудуваат Турција за оттргнување на вниманието од нејзините стратешки неуспеси и добивање политичка поддршка во нејзината земја, рече директорот за...
Регион

Вучиќ на 6 јуни ќе и се обрати на нацијата во врска со откажувањето на посетата на Лавров на Србија

админ
Српскиот претседател Александар Вучиќ ќе им се обрати на граѓаните во врска со затворањето на нивниот воздушен простор од Бугарија, Македонија и Црна Гора за...
Регион

САД се подготвени да одвојат 10 милиони долари за зајакнување на „граѓанскиот активизам“ во Србија

админ
Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) е подготвена да обезбеди до 10 милиони американски долари за програма што вклучува „зголемување на граѓанскиот активизам“ во Србија. Ова...
Регион

Албанија му нуди на НАТО поранешна советска поморска база

админ
Албанија му понуди на НАТО користење на поранешната советска поморска база Пашалиман, соопшти денеска кабинетот на албанскиот премиер. Премиерот Еди Рама рече дека поморската база...
Регион

Бугарската партија Возрождение го тргна украинското знаме од од општинската зграда во Софија

админ
Бугарската парламентарна партија „Возрождение“ го отстрани украинското знаме од општинската зграда во Софија. На јавните и приватните објекти може да се вее само бугарско знаме,...
Регион

Владата на Петков во криза: Социјалистичката партија на Бугарија ќе ја напушти владејачката коалиција во случај на воена поддршка за Украина

админ
Бугарската Социјалистичка партија ќе ја напушти владејачката коалиција доколку властите во земјата одобрат испраќање воена помош за Украина, изјави бугарската вицепремиерка Корнелија Нинова, која ја...
Регион

Бугарски експерти: Бугарија ја чека хаос по прекинот на испораките на руски гас

админ
Интервјуираните експерти од Бугарија предвидуваат хаос и пропаст за земјата по прекинот на испораките на гас од Русија. Поранешниот заменик-министер за енергетика Јавор Кујумџиев истакна...
Регион

Грција ќе и помогне на Бугарија откако Русија ја прекина испораката на гас

админ
Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во средата наутро телефонски разговарал со бугарскиот колега Кирил Петков , се наведува во соопштението од неговиот кабинет, јавува Anadolu Agency....
Регион

Гнев кај Бугарите откако премиерот ги повика да донираат плати за купување оружје за Украина

админ
Бугарите изразија лутина и чувство на срам по повикот на премиерот Кирил Петков на Фејсбук до граѓаните да даваат финансиски донации за купување оружје за Украина ,...
Регион

БУГАРИЈА ОДБИ ДА ИСПОРАЧИ ОРУЖЈЕ НА УКРАИНА: Премиерот Петков – „Премногу сме блиску до конфликтот“

админ
Премиерот Петков изјави дека Бугарија е „премногу блиску до конфликтот“ за да испрати оружје таму.Истовремено, по ова прашање дојде до раскол во владејачката коалиција. Социјалистичката...
Регион

ВИДЕО „Опа! Ууу, земјотрес се случува во моментов“: Земјотрес прекина водителка среде Дневник, погледнете ја нејзината реакција.

админ
Земјотресот кој ја потресе БиХ, но и околните земји, ја прекина Милица Павиќевиќ, водителката на Црногорската Сити ТВ додека читаше вести. Погледнете ја нејзината реакција....
error: Content is protected !!