Category : Религија

МакедонијаРелигија

Владика Петар: Имаме парацрковна организација во лицето на епископот Партениј заедно со неговата структура во Бигорски ( ВИДЕО)

Админ
Имаме парацрковна структура во Бигорскиот манастир на чело со епископот Партениј. Тоа прашање час поскоро мора да го поставиме на дневен ред пред Синодот и...
Религија

РУСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ЈА ПРИЗНА МПЦ – ОА, КАКО АВТОКЕФАЛНА СЕСТРИНСКА ЦРКВА

Админ
Светиот синод на Руската православна црква на вчерашната седница ја призна Македонската православна црква – Охридска архиепископија, како автокефална сестринска црква. – На 25 август...
Религија

Протоереј Миле Талески: Браќа бигорци, можеби вие однапред знаете нешто што ние не знаеме, или, веќе сте се покориле на желбите на Фанар

Админ
  До сите возљубени браќа и сестри,кои, и јавно, но и тајно во приватни пораки фрлија срам врз мојата смиреност, укор, и тврдења: дека јас...
РеакцииРелигија

Протојереј Миле Талески: Се’ ми се чини дека оваа работа во Фанар не ќе заврши добро, но, не ќе биде и последниот збор на фанариотите во Македонија

Админ
„Големо достоинство, чест и радост беше да се присуствува и учествува во свештеното торжество на Светата и Божествена Литургија во сечесниот патријаршиски храм на Светиот...
Религија

СПЦ добива епархии и манастири во Македонија!?

Админ
Во идните преговори за конечниот статус на автокефалната Македонска православна црква – Охридската архиепископија, Српската патријаршија треба да добие барем една епархија за Србите, односно...
Религија

Вартоломеј: Ја нарековме нивната црква Охридска архиепископија, го исклучивме терминот „македонска црква“ и било каков изведен збор од зборот „Македонија“

Админ
Историски момент е што шизмата која траеше речиси шест децении, по иницијатива на Вселенската патријаршија, заврши, беше отстранета и влегуваме во нов период, рече вселенскиот...
Религија

Викиликс го потврди влијанието на САД врз Константинополската патријаршија и меѓусебниот сојуз против Русија

Админ
  Долго осомниченото влијание на САД врз Цариградската патријаршија е потврдено со соопштение од Викиликс, од петок, 27 мај 2011 година. Расветлувајќи ги дискусиите меѓу...
РелигијаСвет

Митрополит на РПЦ: Вакциналните QR кодови креираат нова квази-религија

Админ
Митрополитот Екатеринбургшки и Верхотуриски Евгениј, од синодот на руската православна црква, вели дека QR-кодовите се претвораат во уште една квази-религија. Во исто време, „системот на...
Религија

БОГОМИЛИТЕ, СВЕТИОТ ГРАЛ КОЈ МАКЕДОНЦИТЕ МУ ГО ПОДАРИЈА НА ЧОВЕШТВОТО

Админ
Многумина од вас го гледале „Кодот на Да Винчи“, ја читале книгата на Ден Браун, прочитале некоја друга книга или гледале документарна емисија за катарите,...
РегионРелигијаСвет

Грчката православна црква со поддршка на вакцинацијата – теориите за микрочип во вакцините се нереални

Админ
Светиот синод на црквата на Грција, знаејќи дека вакцинацијата е најголем чин на одговорност кон ближните, им препорачува на сите, во консултација со нивниот лекар,...
Религија

Во Ерусалим за процесијата на Светиот оган присутни само вакцинираните од Ковид

Админ
ЕРУСАЛИМ  – Стотици вакцинирани христијански верници ако така можат да се наречат, го искористија израелското олеснување на ограничувањата во саботата, посетувајќи ја ерусалимската црква почитувана...
Религија

Грчката Православна Црква : Јогата е неспоива со православната вера

Админ
Грчката црква ја критикуваше практиката на јога во борбата против стресот поради коронавирусот, оценувајќи дека јогата е „целосно некомпатибилна“ со православната вера. „Јогата е апсолутно...
Религија

СВЕШТЕНИЦИТЕ ПАДНАА НА ИСПИТОТ НА ВЕРАТА ПРЕД МОШТИТЕ НА СВЕТИ ЃОРЃИЈА

Админ
“Познато е како многу болни, слепи, хендикепирани оделе кај моштите на св. Ѓоргија кои имаат исцелувачка моќ. А, сега толку неверување во истите тие мошти?...
Религија

МОСКВА : Патријархот Вартоломеј „има папски амбиции“

Админ
Претседателот на Комитетот за развој на граѓанското општество, јавни и религиозни организации на Руската државна дума и претседателот на Меѓупарламентарното собрание за православие (ИАО) Сергеј...