Свет

Австриски кардинал ги нарече антиваксерите ,,луѓе без мозок”.

 

 

Австрискиот кардинал Кристоф Шенборн остро ги осуди антиваксерите и ги бранеше активностите на австриската влада во борбата против пандемијата на коронавирусот.

Виенскиот абискуп за јавниот сервис ОРФ изјави дека е лут поради постојаните критики на населението и рече дека во меѓувреме владата е критикувана за она за што не е одговорна.

„Владата е критикувана за цик-цак курсот, но вистина е дека вирусот следи таков курс“, објасни Шенборн.

Тој посочи дека реакцијата на вирусот е многу голема одговорност. Рече дека за време на пандемијата и црквата била соочена со губење доверба, а причината е апелот на бискупската конференција до граѓаните да се вакцинираат.

„По тој апел добив многу писма од луѓе кои поради тоа ја напуштија црквата и кои го изразија своето незадоволство“, рече тој.

Кардиналот Шенборн рече дека разговарал и за вакцинацијата во неговата околина.

„Понекогаш помислував на анти-ваксерите, Дај Боже нека падне мозок од небо. „Повеќе разум и поголема умереност би биле корисни“, рече тој, додавајќи дека тоа е тешко во време на социјалните мрежи.

Според него, во моментов е тешко да се направи разлика помеѓу она што е реално и она што е лажно. Тој додаде дека црквата одлучила да им верува на експертите, кои биле послушани и од владата.

Тој рече дека меѓу свештениците на Католичката црква имало повеќе од нив кои се изјасниле против вакцинацијата.

Related posts

Leave a Comment