Свет

Австрија демонстрира невиден тоталитаризам, на невакцинираните им се заканува трајно „заклучување“

austrija,bec,korona,testiranje

ВИЕНА – Во Австрија, која е во карантин од почетокот на неделата, системот за PCR тестирање во сите делови на земјата е преоптоварен и тестираните резултати пристигнуваат со големо задоцнување.

Австриската влада претходно објави дека заклучувањето ќе трае за вакцинираните и излечените од Ковид19 до 12 декември, а дека ќе продолжи за невакцинираните, дури и подолго од Божиќ.

Одговарајќи на прашање на пратениците на Социјалдемократската партија на Австрија (СПО) во покраинскиот дом на австрискиот парламент, Шаленберг нагласи дека секој има можност да се вакцинира и дека сегашното заклучување е пред се товар за вакцинираните лица, кои се повторно соочени со ограничување на слободите.

Тој рече дека одлуката за карантин била тешка за сите и дека главен приоритет на Владата е да ги заштити граѓаните и да ги натера да се вакцинираат што е можно повеќе.

„Само на овој начин можеме да избегнеме понатамошни заклучувања“, подвлече тој.

Тој ја бранеше и одлуката за воведување на обврска за вакцинирање.

„Досегашните мерки не беа доволни за да се зголеми подготвеноста за вакцинација до потребната стапка. Долго време постои консензус да не се воведе задолжителна вакцинација. Сега треба да и гледаме на реалноста во очи“, објасни тој.

Шаленберг рече дека стапката на вакцинација во Австрија е ниска, пред се затоа што во земјата има премногу политички сили кои јавно се борат против вакцината и ги плашат луѓето.

„Тоа е неодговорно“, им порача тој на пратениците на Партијата на слободата (ФПО).

Министерот за здравство Волфганг Микстан, исто така, ја бранеше одлуката за заклучување во парламентот, велејќи дека заклучувањето е сигурен инструмент за разбивање на бранот на инфекција.

Во однос на задолжителната вакцинација, тој посочи дека во донесувањето на законот ќе бидат вклучени експерти, социјални партнери и граѓански сектор, како и дека ќе има нормална процедура за ревизија.

Запрашан за ефикасноста на ветеринарниот препарат „Ивермектин“, тој рече дека нема податоци, но дека веќе ги имало првите труења, како и дека лекот не е одобрен за третман на луѓе, па производителите издале предупредување.

На барање на СЈО се одржа вонредна седница на која се посочува дека власта доживеала целосен колапс во управувањето со кризи.

Пратениците на СЈО испратија дури 87 прашања до Шаленберг и Микштајн, критикувајќи ги за неуспехот во вакцинацијата и пропуштената можност да ја подготват земјата за тешката есен и зима во текот на летото.

Командантот на армијата бара вакцинација во армијата

Командантот на копнените сили на австриската армија, генерал полковник Франц Рајснер, во писмо до Генералштабот побара воведување задолжителна вакцинација за сите војници, како и резервистите и цивилите вработени во Министерството и во армијата.

Мерката би влијаела на околу 65.000 Австријци, пред да се воведе задолжителна вакцинација во Австрија, која е планирана за февруари.

Рајснер објасни дека оваа мерка е неопходна за да се минимизира опасноста од загрозување на армијата.

Инаку, Рајснер е втор по ранг во австриската армија, па неговото мислење има посебна тежина.

Сè уште не е дефинирано против што треба да се вакцинира војската, бидејќи во писмото не е изрично наведена круната.

„Меѓународната соработка, во рамките на различни партнерства, бара австриската армија да биде препознаена како кредибилна, стабилна и подготвена за задачи“, напиша тој.

Министерството за одбрана објасни дека писмото на Рајснер до Генералштабот го поддржува воведувањето на општа задолжителна вакцинација во земјата.

Од ова лето, сите австриски војници кои служат во мисија во странство или имаат намера да заминат мора да бидат вакцинирани против корона вирусот.

Војниците во мировните мисии мора да се вакцинираат со достапната вакцина според досегашната препорака на националната комисија за вакцинација“, стои во одлуката на Армијата.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!