Регион

Албанија ги прекина односите со Иран и го обвини за сајбер напад

Еди Рама

Албанија им нареди на иранските дипломати да ја напуштат земјата и ги прекина дипломатските односи со Техеран по истрагата за сајбер нападот за кој заклучи дека е иранска „државна агресија“ кога ја погоди земјата во јули. Во средата, премиерот Еди Рама најави протерување на сите ирански дипломати и персоналот на амбасадата и им даде 24 часа да заминат.

На официјалната веб-страница на Рама се наведува дека има „непобитни“ докази дека Техеран поддржал „чин на сериозен сајбер напад врз дигиталната инфраструктура на владата на Република Албанија“.

„Владата одлучи, со непосреден ефект, да ги прекине дипломатските односи со Исламската Република Иран“, рече Рама во видео изјава на неговата официјална веб-страница.

Рама рече дека Тирана веќе го известила Иран за својата одлука во дипломатска нота до иранската амбасада.

Се вели дека тој ги споделил своите наоди со колегите членки на НАТО.

Беше речено и дека оваа „екстремна мерка“ воопшто не е пожелна, туку е целосно изнудена, а во целосна пропорција „со сериозноста и опасноста од сајбер нападот, кој се закануваше да ги парализира јавните услуги, да ги избрише системите и да ги украде државните податоци, да краде електронски комуникации во рамките на владиниот систем и поттикнување на несигурност и хаос во државата“.

САД го осудија сајбер нападот.

„САД ќе преземат дополнителни активности за да го повикаат Иран одговорен за дејствијата кои ја загрозуваат безбедноста на американскиот сојузник и создаваат вознемирувачки преседан“, рече портпаролката на Белата куќа за национална безбедност Адриен Вотсон.

Немаше итен одговор од Иран на обвинувањата и раскинувањето.

Односите меѓу Тирана и Техеран драматично се влошија откако албанските власти се согласија во 2013 година, на барање на Соединетите држави, да прифатат околу 3.000 членови на групата во егзил позната како Народни муџахедини на Иран (МЕК), кои иранските власти ги сметаат за терористи.

Тим од американски сајбер експерти од ФБИ неодамна беше испратен во соседна Црна Гора поради, како што го нарекоа официјалните претставници на балканската членка на НАТО, масовен и координиран сајбер напад врз нејзината влада и служби.

Извор од Националната безбедносна агенција на Црна Гора (АНБ) првично сугерираше дека руските безбедносни служби се осомничени, иако групата “Cuba ransomware” подоцна тврдеше дека стои зад нападот

Related posts

Leave a Comment