Свет

Американска компанија „Вестингхаус електрик“ ќе ја гради првата нуклеарна централа во Полска

Американската компанија „Вестингхаус електрик“ ќе ја гради првата полска нуклеарна централа, изјави полскиот премиер Матеуш Моравјецки.

„Потврдуваме дека нашиот проект за нуклеарна енергија ќе користи сигурна, безбедна технологија „Вестингхаус електрик““, напиша Моравјецки на Твитер.

Вестингхаус се натпреваруваше со јужнокорејската државна компанија за хидронуклеарна енергија, која даде понуда во април, а Варшава исто така преговараше со француските компании за проектот, објави Ројтерс.

„Американското партнерство во овој проект е корисно за сите нас – можеме да го решиме проблемот со климатските промени, да ја зајакнеме безбедноста на европската енергија и да ги продлабочиме стратешките односи меѓу САД и Полска“, рече американскиот потпретседател Камала Харис преку Твитер.

Харис работеше за да му помогне на Вестингхаус да го добие договорот, заедно со американската министерка за енергетика Џенифер Гранхолм, и беше во контакт со Моравјецки неколку пати во текот на изминатата година, рече претставникот на Белата куќа.

Related posts

Leave a Comment