Свет

Американскиот експерт Едмунд Гариб: Политиката на санкции на Белата куќа ќе му наштети на Вашингтон

Edmund Ghareeb discusses escalating Middle East tensions - YouTube

Белата куќа, со воведување санкции и притисок врз други земји, очекува да влијае на постапките на Русија, но оваа политика само ќе му наштети на самиот Вашингтон, вели академикот и американски експерт Едмунд Гариб.

Во интервју за РТ , тој изрази мислење дека САД ќе мора да се соочат со сериозен раст на цените.

„Цената на супер или премиум бензинот се зголеми на 5,20 долари за галон во Вашингтон. И во други држави, како Калифорнија, цената може да се зголеми на повеќе од 7,50 долари, со последици“, рече Гариб.

Според него, во САД се зачестени критиките кон претседателот Џо Бајден, не само од граѓаните, туку и од претставниците на бизнисот, а американските компании, според анкетите, сметаат дека Бајден е најлошиот претседател во историјата на земја.

Според поранешниот заменик-министер за надворешни работи на Индија, Канвал Сибал, поголемиот дел од светот не го поддржува притисокот од санкции врз Русија.

Претходно, водителот на Фокс њуз Такер Карлсон изјави дека американските демократи како Ненси Пелоси и Џенифер Гранхолм имаат голема корист од енергетската криза организирана од американскиот претседател Џо Бајден.

Во март, забрзаното зголемување на цената на нафтата доведе до забележително зголемување на цената на горивото во западните земји. Така, во текот на изминатиот месец, цените на бензинот во САД се зголемија за 20% – до 1,12 долари за 1 литар.

Related posts

Leave a Comment