Политика Свет

Американските милијардери станаа побогати за 565 милијарди долари за време на пандемијата

American billionaires got $434 billion richer during the pandemic ...

Богатството на американските милијардери, вклучително и сопственикот на Амазон Xеф Безос и претседателот на Фејсбук, Марк Цукерберг, се зголеми за 565 милијарди долари за време на епидемијата.

Според студијата на американскиот институт за политички студии, пренесена од Ројтерс, од 18 март до денес, во период од 11 недели, во бирото за невработени се регистрирале 42,6 милиони Американци, додека богатството на најбогатите Американци се зголемило за 565 милијарди долари. .

– Статистиката нè потсетува дека степенот на економска и расна поделба е највисок во последните неколку недели – изјави Чак Колинс, еден од коавторите на ова истражување.

За време на 11-те недели вонредна состојба, богатството на Безос се зголемило за 36,2 милијарди долари, богатството на Зукерберг се зголемило за 30,1 милијарди, а Елон Енск Муск, извршниот директор на Тесла, е побогат за 14,1 милијарди долари.

Само во изминатата недела, најбогатите Американци се побогати за уште 79 милијарди долари.

 

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!