Свет

Американските сили наводно се повлекуваат од турската граница

 

Силите на американската коалиција, наводно, се повлекле од турската граница со Сирија, јави новинската агенција „Спутник“, повикувајќи се на Сириските демократски сили (СДФ).

Курдските сили, исто така, истакнаа дека американските сили започнале да се повлекуваат од границата, откако не ги исполниле „нивните обврски“. СДФ исто така изјави дека „нема да се двоумат ниту еден момент“ во одбраната против Турција.

Според сириските демократски сили, оваа турска воена операција ќе предизвика воскреснување на Исламската држава (ИСИС / ИСИЛ / ИС, Даеш) во регионите што ги контролираат.

Вооружените сили на САД не одговориле на овие последни обвинувања; како и да е, ова би сигнализирало зелено светло за турската воена инвазија во северна Сирија.

Турција ги смета сириските демократски сили (СДФ), поддржани од САД и нивните сојузници од единиците на Народна заштита (YPG) за терористички ентитети кои се дел од забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК).

Related posts

Leave a Comment