Свет

Американските шпиони признаа дека Украина ја убила Дарја Дугина

Претставници на анонимните разузнавачки служби инсистираат на тоа дека САД не биле вмешани во нападот со автомобил-бомба во Москва

Американските шпиони веруваат дека нападот со автомобил-бомба во Москва, во кој беше убиена новинарката Дарја Дугина во август, бил одобрен од „делови“ на украинската влада, објави во средата Њујорк Тајмс . Анонимните разузнавачки службеници, исто така, тврдеа дека Вашингтон не бил вклучен на кој било начин, дека би се спротивставил на операцијата доколку знаеле за тоа, а потоа го „опоменале“ Киев, изјави од кои ниту една не може да се потврди независно.

Дугина беше убиена на 20 август, кога автомобилот што го возеше експлодираше на периферијата на Москва. Руските власти го обвинија Киев и наведоа двајца украински државјани како осомничени, но никогаш не ги обвинија САД дека имаат каква било улога во атентатот.

„САД не учествуваа во нападот, ниту со обезбедување разузнавачка или друга помош“ , изјавија анонимните официјални лица за Тајмс. Тие „исто така рекоа дека не биле свесни за операцијата предвреме и дека би се спротивставиле на убиството доколку биле консултирани“, се вели во приказната, наведена од Џулијан Е. Барнс, Адам Голдман, Адам Ентус и Мајкл Швирц.

„ Тесно одржаната оценка за соучесништвото на Украина“ беше споделена со американската влада минатата недела, објави Тајмс. Шпионите, наводно, биле загрижени дека таквата „тајна кампања“ може да го „прошири конфликтот“ и „фрустрирани поради недостатокот на транспарентност на Украина за нејзините воени и тајни планови, особено на руска територија“.

„Иако Русија не возврати на специфичен начин за атентатот, САД се загрижени дека таквите напади – иако имаат висока симболична вредност – имаат мало директно влијание на бојното поле и би можеле да ја испровоцираат Москва да изврши свои напади против високи украински функционери. Некои од нив имаат „ помала заштита“ од претседателот Владимир Зеленски, напиша Тајмс.

Анонимните шпиони не открија кој во Киев можеби го одобрил ударот, кој го извршил, дали Зеленски го потпишал, кој од Вашингтон кому ги упатил „опомените“ во Украина, или каков може да бил одговорот на Украина.

Единствен украински функционер кој коментираше за Тајмс беше Михаил Подолијак, советникот на Зеленски, кој првично инсистираше на тоа дека Украина „нема никаква врска со ова“. Подолијак, исто така, изјави за украинските медиуми минатиот месец дека целните убиства на проруски функционери и цивили „секако не се терористички или, строго кажано, криминални“.

Кога Тајмс го прашал Подолијак за новата проценка на американското разузнавање, во вторникот, тој рече дека „секое убиство за време на војна во некоја или друга земја мора да носи со себе некакво практично значење“ и дека „некој како Дугина не е тактички или стратешка цел за Украина“.

„Имаме други цели на територијата на Украина“ , рече тој, „мислам на колаборационисти и претставници на руската команда, кои можеби имаат вредност за членовите на нашите специјални служби кои работат во оваа програма, но секако не и за Дугина“.

Американскиот медиум ја опиша Дугина како „ќерка на истакнат руски националист“ Александар Дугин, и самиот „главен поборник на агресивна, империјалистичка Русија“. Исто така, се истакнува дека САД и ЕУ ја санкционирале поради „ширење руска пропаганда за Украина“ и споделување на светогледот на нејзиниот татко.

Related posts

Leave a Comment