Свет

Американски колумнист: Бумерангот на американското лицемерие во третиот свет се врати на Запад

Во обид да му се спротивстават на комунизмот, САД со децении ги поддржуваа автократите и деспотите низ Третиот свет, што не можеше а да не предизвика криза на демократијата, пишува колумнистот на Форин Полиси, Хауард Френч. Според него, ваквата американска политика доведе до тоа дека демагози кои ја газат демократијата се појавија не само во Африка и Азија, туку и во западните земји.

 

Рецензент на ФП: Бумерангот на американското лицемерие во третиот свет се врати на Запад

„ Кога слетав на меѓународниот аеродром Ломе, Того, на крајот на февруари 1986 година, првото нешто што го направив – пред да минам низ имиграцискиот оддел – го вклучив малото радио со кратки бранови на Sony што го носев со мене за да го доловам почетокот на вестите на BBC World News .“ се сеќава колумнистот за Форин Полиси Хауард Френч.

Во тоа време, Френч работеше како хонорарен известувач во Африка, но приказната што ја следеше толку внимателно се одвиваше на многу различен континент: Азија. Таму, на Филипините, грасрут движењето кое кулминираше со колосални улични протести нанесе удар по удар против некогаш неприкосновената моќ на американскиот клиент и диктатор Фердинанд Маркос. Додека сè уште стоел на патеката, набљудувачот дознал дека опозицијата успеала да победи и дека Маркос мора да одлета во егзил.

„ Ова сеќавање ме прогонува уште откако синот на Маркос, Фердинанд Бонбонг Маркос Јуниор, беше избран за претседател на Филипините пред две недели како резултат на неговата популистичка изборна кампања. Кампањата зборуваше малку за диктатурата на неговиот татко и неконтролираната корупција што дојде со неа… Настаните на Филипините се идеална можност да се размислува за тоа колку е тешко да се изгради силна демократија по долго авторитарно владеење “, забележува Френч.

Истиот незаборавен впечаток го чекаше авторот на терминалот на аеродромот во Ломе. На Френч му биле претресени торбите, а тој самиот бил турнат во посебна кабина од цариниците, бидејќи локалните вработени покажале исклучително голем интерес за машината за пишување.

Машината за пишување е знак на секој новинар, односно личност која може да биде опасна за диктатурата во Того. Затоа, властите побараа на француски јазик да ги испечати на листот буквите од секој клуч на машината за пишување. Според нивното мислење, на овој начин, врз основа на поединечни отпечатоци, можеле да дознаат кој го напишал овој или оној материјал и да го следат неговиот автор. Сепак, тие никогаш не виделе таква машина за пишување: лесен јапонски процесор за текст имаше матрица со точки, а ликовите на секоја машина за пишување беа апсолутно идентични.

Во меѓувреме, во спседството беше ера на големи промени, дури и ако малкумина се сомневаа за тоа во тоа време. Наскоро никој нема да носи машини за пишување со себе. Изгреваше зората на интернетот, правејќи ја старомодната закана од „самиздат“ од која полицијата во Того толку стравуваше, минато, а на населението му овозможи пристап до досега невидени томови на информации.

Сепак, уште пред да се случи тоа, многу од најозлогласените диктатури од крајот на студената војна почнаа да се тетерават. Во февруари истата година, три недели пред падот на режимот на Маркос, под притисок на народните востанија падна и династијата Дувалие на Хаити, која беше на власт од 1957 година.

На некои можеби им се чини дека Хаити, Филипините и Того немаат ништо заедничко едни со други. Сепак, сите три од овие земји – како и многу други – имаат заедничко тоа што беа сојузници или клиенти на Западот за време на најлошиот период на Студената војна, кога Вашингтон (или, во случајот со Того, Париз) не посвети никакво внимание на нивното „ копиле” како што вели познатата поговорка, да беше „ наше копиле “.

Земете ги само Хаити. Имајќи предвид дека САД по секоја цена сакаа да го запрат ширењето на кубанскиот револуционерен модел во другите делови на Америка, Вашингтон го одобри (или барем ги затвори очите пред) државниот терор и збогатувањето на Дувалие на сметка на народот на Хаити со цел да го држи Хаити во американскиот камп. Истата логика функционираше и на Филипините и Африка, особено во Заир. Во сите овие случаи, прашањето за задржување на Кина или СССР ги надмина размислувањата за промовирање на демократијата.

Поточно, кога Маркос избегаа од земјата во 1986 година, најпознатиот симбол на нивната корупција беа 2.700 пара чевли што првата дама ги остави во својот плакар. Сепак, овој магацин за чевли може да се смета само за симбол, со оглед на тоа што соборениот диктатор за време на неговото владеење успеал да украде од Централната банка на Филипините од 5 до 10 милијарди долари.

Денес, малку луѓе во Соединетите Држави активно размислуваат за улогата што нивната земја ја одигра во поддршката на таквите режими во државите кои некогаш беа класифицирани како трет свет. Згора на тоа, дури и оние кои се сеќаваат на нешто честопати погрешно паметат некои работи.

Земете го, на пример, фактот дека Вашингтон – иако со задоцнување – сфати дека историјата очигледно работи против своите долгогодишни клиенти и нагло ги прекина врските со нив. Деспотите Маркос и Дувалие беа соборени во 1986 година, односно во времето на американскиот претседател Роналд Реган. Што се однесува до претседателот на Заир, Мобуту Сесе Секо, само Клинтон ги раскина врските со него. „ Начинот на кој се случи – или, поточно, како Вашингтон се справи со последиците од напуштањето на својата долгогодишна клиентела – не може да ме остави рамнодушен, и не поради носталгија (напишав за сите овие земји), туку затоа што сите овие постапки зборуваат за тоа како тесно и кратковидно се користи американското влијание “, забележува Френч.

Во извесна смисла, вмешаноста на САД во соборувањето на Мобуту, и нивните последователни активности, е уште поодвратна од нивната работа да го соборат и потоа да го ликвидираат Лумумба во 1960 година. Наместо да ја олеснат демократската транзиција во Заир, САД и дадоа дипломатска поддршка на Руанда кога таа организираше тајна инвазија на соседната земја во 1996 година за да постави диктаторски лидер по име Лоран-Дезире Кабила. Сето тоа беше неопходно за да не се бориме против комунизмот, кој никому не му пречеше ниту тогаш, туку, очигледно, за да се воспостави ред во регион во светот со минимални трошоци, на што Вашингтон не се грижеше многу.

Како резултат на избувнувањето на војната, милиони луѓе загинаа, а некои од нејзините епизоди беа опишани од ОН како геноцид. Сепак, Вашингтон очигледно не сакаше да се занимава со такви прашања. Соединетите Држави ја третираа Африка како неважна ситница, што го одвлекува вниманието на Вашингтон од другите, повредни работи на суперсилата.

Настаните во различните диктатури поддржани од САД во Централна Африка, Филипините и Хаити секако се разликуваат во детали, но тие исто така имаат една заедничка работа: можностите потрошени од кусогледоста на САД. Ова не значи дека САД можат или треба да се мешаат во внатрешната политика на другите земји. Меѓутоа, како резултат на соборувањето на диктатурите, требаше да се појават нови форми на интеракција кои многу повеќе ќе придонесат за развојот на демократскиот систем.

Сепак, последиците од таквата политика не се ограничени само на таканаречената глобална периферија. Во многу делови на Западот предводени од САД, популистичките демагози сега често ги прекршуваат основните принципи на демократијата. „ Време е да видиме дека оваа криза на демократијата, која се шири низ се повеќе западни земји, е поврзана со настаните во таканаречениот свет во развој, каде што децениските западни предавања за демократијата и нејзините вредности со ниту една соодветна инвестиција не заврши во бумеранг “, резимира Хауард Френч.

 

Related posts

Leave a Comment