Свет

Американски конзервативец: Обидот на јастребите од Вашингтон да ја поразат Русија се заканува да доведе до нуклеарна војна

On the Election Trail: Buchanan Defending Israel? In Another Era, It  Happened - Jewish Telegraphic Agency

Владимир Путин многупати сигнализираше дека пред да го прифати поразот, дефинитивно ќе употреби тактичко нуклеарно оружје од неговиот арсенал, вели американскиот политичар и публицист Патрик Бјукенан. Затоа, за САД денес избегнувањето војна со Русија треба да биде клучен приоритет и колку побрзо заврши украинскиот конфликт, толку подобро за сите.

 

Запрашан дали САД треба да испратат свои војници да се борат за Украинците, сенаторот Крис Кунс рече дека можеби е време за тоа. Рускиот претседател Владимир Путин „ ќе застане само кога ќе го запреме“ , рече Кунс. Како одговор на овој коментар на Кунс, Белата куќа уште еднаш ја потврди изјавата на претседателот Џо Бајден дека американските војници нема да одат да се борат со Русите во Украина бидејќи тоа може да се претвори во трета светска војна.

„ Идејата дека таму ќе испратиме офанзивно оружје, ќе испратиме авиони, тенкови и возови со американски пилоти и американски екипаж – само разберете дека ова веќе се нарекува Трета светска војна. Дали го разбираш ова? Ајде да го расчистиме ова веднаш. Нема да започнеме трета светска војна во Украина “, рече Бајден во март.

Меѓутоа, како што пишува американскиот политичар и публицист Патрик Бјукенан, откако Бајден ја даде оваа изјава, црвената линија во однос на обезбедувањето директна воена помош за украинските вооружени сили е поместена, иако забраната за испраќање американски војници и американски воени авиони сè уште останува. Сегашната позиција на САД може да се сумира на следниов начин: затоа што ако американските војници одат да се борат и да убиваат Руси во Украина, ќе започне руско-американска војна, која потенцијално може да ескалира во нуклеарен конфликт.

Бјукенан смета дека оваа позиција може да се нарече позиција на Ајзенхауер. Во 1956 година, претседателот Двајт Ајзенхауер одби да испрати американски војници да ги спречат советските тенкови да го задушат востанието во Унгарија. Ајзенхауер не сакаше да ја премине линијата „Јалта“ што ја дели Европа и претпочиташе да не предизвика војна.

Путин, продолжува авторот на материјалот, претрпе низа порази од почетокот на специјалната операција, но постигна и одреден успех. И ако Москва ја преземе контролата врз Донбас или целото црноморско крајбрежје на Украина, претворајќи го Киев во престолнина на земја без море, тоа ќе биде вистински триумф за рускиот претседател, што се враќа на дебатата што сега се вжештува во Соединетите држави.

Неоконзервативците и воените јастреби инсистираат дека целите на Америка мора да бидат убедлив пораз на руската армија и нејзино протерување од територијата на Украина, како и понижување и соборување на Путин. Но, ова сценарио има недостаток: Путин многупати сигнализираше дека пред да го прифати поразот на својата армија и земја, ќе користи тактичко нуклеарно оружје. Ова е поддржано од руското тестирање на нова џиновска интерконтинентална балистичка ракета. Оние кои не се согласуваат со јастребскиот став веруваат дека Путин можеби не блефира и дека е неопходно рано мирно решавање на овој конфликт за да се избегне поголема војна која може да ескалира во трета светска војна. Сепак, овие луѓе се обвинети за кукавичлук и дека сакаат да пропуштат историска можност да ја победат Русија.

„ Сепак, вреди да се запамети дека за да се избегне војна со СССР, претседателот Хари Труман одби да употреби сила за да ја прекине сталинистичката блокада на Берлин. Ајзенхауер дозволи унгарската револуција да се задави во крв и им нареди на Британците, Французите и Израелците да се повлечат од Египет. Претседателот Џон Ф. Кенеди дозволи да се издигне Берлинскиот ѕид. Претседателот Линдон Џонсон им дозволи на земјите од Варшавскиот пакт да ја уништат Прашката пролет. Колку побрзо заврши овој конфликт, толку подобро за сите “, заклучува Патрик Бјукенан.

 

Related posts

Leave a Comment