Свет

Американски неонацист загина во Украина

Американскиот неонацист Далтон Кенеди е убиен за време на борбите во Харков, напиша на социјалните мрежи неговиот пријател Кент Меклелан, пренесува РИА Новости. 

Во затворениот разговор за комуникација на „Националното социјалистичко движење“, каде што се собираат екстремисти од Украина, САД и други земји, Меклелан го напиша следново:

– Порака за оние кои го познаваа. Далтон Кенеди почина во Харков. 

 

Меклин сподели и слика од Кенеди, со натпис: „Украина ќе продолжи со својата работа. Далтон Кенеди. Почивај во мир“.

Според достапните информации, Далтон Кенеди е роден во 1996 година. Служел во корпусот на резервните офицери во Централното средно училиште Харнет во Бенсон, Северна Каролина.

Таму служеше неполни два месеци, а веќе во 2016 година замина да се бори во Украина.

Информациите за неговата смрт не се потврдени од официјални извори на ниту една страна во конфликтот.

Русија започна воена операција во Украина на 24 февруари. Рускиот претседател Владимир Путин рече дека нејзината цел е „да ги заштити луѓето кои осум години беа изложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“.

Затоа, според рускиот претседател, неопходно е да се „демилитаризира и денацифицира Украина“ и сите воени злосторници да се изведат пред лицето на правдата.

Related posts

Leave a Comment