Свет

Американски носач на авиони влезе во Јужното кинеско море

Carl Vinson performs bin Laden burial at sea - Baltimore Sun

Американската морнарица соопшти дека носачот на авиони УСС Роналд Реган влегол во Јужното кинеско море како дел од рутинска мисија, во време кога се зголемуваат тензиите меѓу Вашингтон и Пекинг, тврдејќи го водниот пат.

„Додека се наоѓа во Јужното Кинеско Море, ударната група ќе спроведува поморски безбедносни операции, а присуството на носачот на авиони на УСС Роналд Реган во Јужното Кинеско Море е дел од рутинското присуство на американската морнарица во Индо-Пацификот“, САД соопшти морнарицата.

Кина честопати упатува протести против американските воени мисии во Јужното кинеско море, за кои вели дека не помагаат во унапредување на мирот и стабилноста, а оваа изјава на американската војска доаѓа откако Кина ја осуди заедничката изјава на групата Г7, во која се критикуваше Пекинг за низа прашања.

Кина го зголеми своето воено присуство во Јужното кинеско море во последните неколку години, вклучувајќи ги и изградбата на вештачки острови и воздушни бази.

Јужното кинеско море стана една од многуте точки на напнатост во односите меѓу Кина и САД, со тоа што Вашингтон ги отфрлува, како што ги нарече, незаконските територијални претензии на Пекинг во овие води богати со ресурси, на чие право претендираат неколку земји од Југоисточна Азија.

Related posts

Leave a Comment