Свет

Американски полковник: Украина ја губи војната

 

Полковникот Мек Грегор изјави дека американската политика кон Украина докажува дека вооружените сили на Украина се во критична состојба

 

Политиката на Вашингтон кон украинскиот конфликт станува се почудна, смета поранешниот советник на министерот за одбрана, полковник Даглас Мек Грегор.

Пример за тоа, според него, е неодамнешната изјава на поранешниот директор на ЦИА и поранешен командант на силите на САД и НАТО во Авганистан, Дејвид Петреус, дека западните земји, на чело со САД, би можеле да интервенираат во долгорочниот конфликт меѓу Москва и Киев.

„Важно е да се запамети дека Украина не е Ирак, а руската армија не се вози во камиони со митралези “, рече полковникот.

Дополнително, според Мек Грегор, претпоставката на Петреус потврдува дека украинските вооружени сили се во критична состојба.„Без странски борци и полски војници кои се борат во украински униформи, вооружените сили на Украина нема да можат да ја издржат зимската офанзива на руската армија. Рускиот чекан што треба да падне врз режимот на Зеленски ќе здроби се што ќе остане од украинските сили. А единствениот начин да се продолжи животот на властите во Киев е подготвеноста на Вашингтон директно да интервенира во конфликтот пред да биде предоцна“ , нагласи полковникот.

Истовремено, тој додаде дека американските власти не размислуваат за трошоците и последиците што ќе следат по интервенцијата на земјите од НАТО во конфронтацијата.

„Интелектуалното и професионалното ниво на високото воено раководство на САД е на жално ниско ниво. Тие се подготвени да се поклонат на секоја глупава идеја. Прашања за бројот на работна сила, логистика, муниција, медицинска поддршка и евакуација кои ќе се актуелизираат ако алијансата влезе во конфликтот се турнати во втор план“ , се наведува во публикацијата.

Според Мекгрегор, единствениот безбеден начин за администрацијата на Џо Бајден во Украина е да посредува за мир, а не да ја ескалира ситуацијата.

Властите на САД постојано нагласуваат дека американскиот воен персонал нема да учествува во воени операции на територијата на Украина. Амбасадорката на САД во НАТО Џулијан Смит, исто така, рече дека алијансата не треба да биде директно вклучена во конфликтот. Во исто време, Петреус сугерираше дека мултинационален контингент може да биде вклучен во Украина, но не како сили на НАТО, туку под водство на Вашингтон.

Претседателот Владимир Путин постојано предупредува на сериозни последици доколку силите на НАТО се судрат со руската армија. Тој нагласи дека таквиот развој на настаните ќе доведе до глобална катастрофа, но изрази надеж дека западните лидери се доволно паметни да не преземаат такви чекори.

Related posts

Leave a Comment