Свет

АМЕРИКАНЦИТЕ ДАДОА ИНСТРУКЦИИ: Три украински единици се движат кон Донбас?

Генералштабот на украинската армија планира офанзива на Донбас, по инструкции на американски советници.

Ова го вели заменик-началникот на милицијата на самопрогласената Народна Република Доњецк, Едуард Басурин.

Командата на вооружените сили на Украина планира наскоро да распореди уште три бригади во зоната на конфликтот на истокот од земјата – 72-та посебна механизирана, 10-та специјална планинска и 80-та бригада за воздушен напад, кои во моментов се сметаат за најборбени и најподготвени. да изведуваат офанзивни операции, рече Басурин, а пренесува РИА Новости.

Тој исто така објасни дека, според информациите со кои располага Народната милиција на ДНР, Министерството за одбрана на Украина наредило раководството на „Украинските железници“ да подготви возови за транспорт на оружје, воена опрема и персонал на овие бригади од 3 февруари до 10.

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека Киев испратил половина од целокупниот персонал на вооружените сили на Украина во правец на Донбас. Москва изрази загриженост поради трансферот на воена опрема од земјите на НАТО до границите на Русија и зголемувањето на бројот на западни инструктори во Донбас, пишува Новости.

Тој додаде дека вооружените сили на украинската армија планираат да испратат уште три бригади во зоната на конфликтот, кои се сметаат за најборбено спремни и способни да ги изведат главните удари.

Според Басурин, Народната милиција има доказ дека на украинските железници им било наредено да обезбедат возови за транспорт на воена опрема и војници од бригадите, од станиците Белаја Церков, Коломија и Лвов, во периодот од 3 до 10 февруари.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!