Свет

АМЕРИКА И НАТО НЕ ВОВЛЕКУВААТ ВО НУКЛЕАРНА ВОЈНА ПРОТИВ РУСИЈА: Француски генерал упати сериозни обвинувања против сојузниците

What To Do During A Nuclear Explosion

Одбраната на Украина не е вредна за нуклеарна војна меѓу САД и Русија, затоа светот не треба да биде загрозен во таа прилика, вели пензионираниот француски генерал Жак Гилеман во напис на веб-страницата Entre La Plume et l’Enclume.

„Ситуацијата ќе испаднеше поинаку доколку западните земји ги земаа предвид легитимните барања на Москва. „Сега е време кога Европејците треба да ја напуштат улогата на „вазал“ на Вашингтон „и да престанат да шират омраза преку постојани санкции“, рече тој.Тој потсети дека НАТО, на чело со САД, најпрво вети дека нема да го прошири сојузот, а потоа во својот состав ги вклучи и тамошните поранешни советски републики и распореди ракети во близина на руската граница.

Според Гилеман, оваа воена организација долго време не е посветена на одбраната, туку на офанзивата. „Сега тагуваат за Украина, а неодамна аплаудираа на бомбардирањето на Србија“, пишува тој.

Генералот смета и дека Киев е одговорен за непочитување на договорот од Минск.

Како Французин, генералот ги повика властите на неговата земја да иницираат повлекување од НАТО и да престанат да им помагаат на САД во нивните војни за превласт.

„Потсетувам дека Русите победија во Втората светска војна, бидејќи ако немаше жртви на рускиот народ, немаше да има истоварување на сојузниците“, заклучи тој.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во понеделникот изјави дека постои реална закана од нуклеарна војна, а некои земји се обидуваат вештачки да ја поттикнат.

Да потсетиме, Русија неодамна успешно ја тестираше најопасната нуклеарна ракета во историјата „Сармат“, која е способна целосно да уништи територија со големина на Франција.

Напаѓањето и уценувањето на Русија која поседува такво оружје може да биде само дело на неразумни луѓе кои не разбираат каква функција извршуваат во политичкиот живот.

Related posts

Leave a Comment