Свет

АМЕРИКА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ГОЛЕМА ВОЈНА СО РУСИЈА ВО ЕВРОПА: Во тајниот штаб во Германија Зелените беретки планираат нова операција Гладио

ВО ПОСЛЕДНИТЕ неколку недели речиси секојдневно се појавуваа вести за воени формации, програми за борбена обука, ресурси и оружје со кои САД и НАТО го зајакнуваат Киев. Заедно со кадровските назначувања на воени позиции, изгледа како квалитативна надградба на капацитетот за долгорочен конфликт со Русија. Згора на тоа, обемот на подготовката на Западот е таков што станува очигледен: не може да се зборува само за Донбас, вели руската политикологка Вероника Крашенининкова во авторски текст за РИА Новости.

Што точно сака непријателот? Американските и европските официјални лица потврдуваат за Њујорк тајмс дека постои „тајна мрежа на командоси и шпиони кои брзаат да обезбедат оружје, разузнавачки информации и борбена обука“ на Киев. Голем дел од оваа работа се одвива во базите во Германија, Франција и Велика Британија, но персоналот на ЦИА и неколку десетици британски, француски, канадски и литвански специјални сили дејствуваат на украинска територија.

„Њујорк тајмс“ пишува дека набргу по 24 февруари, во воена база во Германија е формиран штаб за планирање за да ја координира воената помош за Украина, во која се вклучени не помалку од 20 земји. Овој штаб го создаде 10-тиот полк на специјалните сили на американската армија, кој веќе ги обучуваше украинските специјални сили во база на западот на земјата.

За да процениме што се случува во овој штаб, треба да знаеме каков е и каков е 10-тиот полк на специјалните сили на САД.

Специјалните сили на американската армија, попознати како „Зелени беретки“, ја прогласуваат мисијата „De Oppresso Liber“ („Ослободете ги угнетените“) како свое мото. и други специјални операции, вклучително и владите за уривање кои се огорчени на САД во трети земји и подготовка на странски војски за заеднички задачи.Главната задача на „зелените беретки“ е да навлезат во териториите окупирани од непријателот и заедно со локалните сили, водат тајна борба.Инаку, Рамбо, кој го игра Силвестер Сталоне, бил „зелена беретка“, неспособен да му се врати на цивилниот живот.

10-тиот полк за специјални сили е создаден во 1952 година за територијата на Европа, со специјална цел да води диверзивна војна во случај на „советска инвазија“ во форма на задни единици. Да.

Првата странска база беше опремена во ноември 1953 година во градот Бад Толц во Баварија, во касарна изградена во 1937 година за единиците на СС. Планирано беше половина од персоналот да бидат Европејци, цврсти антикомунисти: читај – недовршени нацисти. Дел од американскиот персонал првично припаѓал на ЦИА. Во 1955 година, Њујорк Тајмс првпат го спомна 10-тиот полк како „ослободителна“ сила за борба зад непријателските линии.

Во текот на 1960-тите, 10-тиот полк обезбеди неконвенционална обука за војување за партнерите на НАТО. Во периодот 1990-1991 година, Зелените беретки учествуваа во првата Заливска војна. „Бостон Хералд“ во таа прилика објави: „Наклонетоста на 10-те специјални сили за тајност е толку силна што службеникот за печат на базата не знаел дека единицата отишла во војна додека не се вратиле дома“. Друг пат, групата отиде во Ирак пред официјалната инвазија, заедно со Центарот за специјални настани на ЦИА, кој спроведува црни операции, што владата секогаш ги негираше.

10. полк за специјални сили има свој култен херој, чие име ја носи годишната награда за најдобра оперативна единица. Во 2010 година тој беше прогласен за прв (!) почесен член на полкот, а во 2011 година беше примен во Домот на честа на американската команда за специјални операции.

Името на херојот е Лари Торн, во фински оригинал од Лаури Терни. Тој се стекна со слава како војник на три армии, кој го посвети својот живот на борбата против комунистите: во редовите на финската армија во Зимската војна и за време на Втората светска војна, за што ја доби највисоката награда на Финска – Манерхајмскиот крст. ; во финскиот волонтерски баталјон Вафен-СС откако Финска ја напушти војната со СССР во септември 1944 година и во специјалните сили на американската армија во Виетнам. Проценка: токму овој човек мораше да биде избран за главен херој на сите Американци и Европејци кои служеа во полкот седумдесет години.

 

Најтајните и најкрвавите американски операции против непослушните за време на Студената војна, соборување влади, славење на нацистите – сето тоа е секојдневието на 10-от полк на специјалните сили со децении. Но, има повеќе. Читателите кои се внимателни и заинтересирани за воената историја, дури и при спомнувањето на престојот во единиците, а потоа и на зборовите „подготовка за неконвенционално војување за партнерите на НАТО“ во 1960-тите, може да извикаат: дали е тоа Гладио? Точна хипотеза, драги читатели.

Операција Гладио, една од најмрачните и најкрвавите тајни на ЦИА, таа стана позната во 1990 година. Се испостави дека во 1960-тите и 80-тите, тајните единици дејствувале во Западна Европа под контрола на ЦИА, кои биле создадени од националните разузнавачки служби. Првично, овие екстремно десничарски радикални ќелии требаше да се „борат во задниот дел“, но со оглед на тоа што Советскиот Сојуз сè уште не е во војна со Европа и левичарските влади на континентот добиваат популарност, мрежата се префрли на спроведување на тероризмот. нападите како дел од „стратегијата на тензија“. За терористичките напади беа обвинети левичарските радикали, компромитирајќи ги локалните левичарски партии и Москва, а целта на таквиот тероризам под лажно знаме беше да се одржи единството на НАТО. Во една Италија, од 1969 до 1987 година, беа извршени повеќе од 14.500 (!) терористички напади – тоа беа „главните седумдесетти“. Речиси 500 луѓе загинаа, околу 1200 беа повредени.

А кој ги обучуваше европските терористи на мрежата Гладио? Тие беа обучени во базата на … 10-тиот полк на специјалните сили на САД во Бад Толц, Германија. Командантот на италијанската мрежа Гладио, генерал Серавале, раскажа како во 1972 година „најмалку двапати го посетил 10-тиот полк на специјалните сили во поранешната касарна СС во Бад Толц“. Нивниот командант беше полковникот Лудвиг Фастенхамер, вистински Рамбо“.

Така, денес го имаме следниот факт: таен штаб во Германија со високо компетентен персонал и долгогодишно искуство во црни специјални операции, вклучително и тероризам со „лажно знаме“, со нацист како херој, со учество на 20 земји од НАТО – овој штаб организира и води воена акција на Украина и нејзините раце против Русија.

Кој командува со овој штаб во воена база во Германија? На 4 јули, генералот Кристофер Каволи стана командант на Зелените беретки и врховен командант на сојузничките сили во Европа – овие две функции беа комбинирани.

Синот на италијанско-американскиот воен офицер, Кристофер Каволи е роден во Вирцбург, Западна Германија, а пораснал во Рим, Верона, Виченца (каде што биле обучувани и терористите од Гладио) и Гисен. Дипломирал на Принстон во 1987 година и се вратил во базата во Виченца како падобранец од 1988-1991 година. Во 1995 година се запишува на програма за обука на офицери за работа во странство, а во 1997 година магистрира на Јеил на тема Русија и Источна Европа. Во 1999 година станал началник на Одделот за напредни операции на 10-та планинска дивизија и бил испратен во Босна… Од 2001 година, потполковник Каволи е директор за Русија во Дирекцијата за стратешки планови и политика на Здружената Началници на штабови. Се борел во Авганистан. По милитаризацијата на конфликтот во Донбас, во јули 2014 година Каволи ја предводеше Здружената мултинационална команда за обука на 7-та армија на полигонот Графенвер во Германија. И пред тоа, тој го стори истото: од октомври 2020 година, тој беше командант на армијата на САД во Европа и Африка (двата региона беа споени во една команда во истата година). Зборува пет јазици, вклучувајќи го и рускиот.

Така, акциите на САД и НАТО во Европа ги командува наследен офицер, интелектуален стратег со одлично познавање на советските и руските воени работи и политика, како и долгогодишно искуство во специјална војна. Ова е веројатно најквалификуваниот персонал во американскиот воен систем, кој би можел да биде главната воена позиција во Европа денес.

Затоа, САД ставаат сериозна воена инфраструктура во Европа под команда на најкомпетентниот персонал – за долгорочен воен конфликт со цел да ја исцрпат и Русија. Мора да бидеме подготвени за такво сценарио не само воено, туку и економски, а релативна добивка во оваа конфронтација може да се постигне само со подобра организација и разузнавање од САД.

Related posts

Leave a Comment