Свет

Антонио Гутереш е „запрепастен“ од зголемениот број цивилни жртви во Газа

Гутереш: Длабоко вознемирен од израелскиот воздушен напад

Антонио Гутереш , генералниот секретар на ООН, е „шокиран“ од страдањата на цивилите во Газа , рече неговиот портпарол.

„Генералниот секретар е згрозен од зголемениот број убиени цивили, вклучително и смртта на десет членови на исто семејство, меѓу нив и деца и деца, во израелски воздушен напад минатата ноќ во кампот ал-Шати во Газа“, изјави портпаролот Стефан Дујариц.

Тој додаде дека главниот секретар е длабоко вознемирен од израелскиот воздушен напад, во кој е уништена висока зграда во Газа, во која се наоѓаа повеќе меѓународни медиумски организации, како и станбен простор.

Тој мислеше на зградата од 12 ката во која меѓу другото беа сместени канцелариите на Асошиејтед прес (АП) и медиумската куќа Ал Џезира.

– Генералниот секретар ги потсетува сите страни дека секое неселективно гаѓање врз цивилни и медиумски структури ги крши меѓународните закони и мора по секоја цена да биде избегнато – заклучи портпаролот на Гутереш.

Related posts

Leave a Comment