Свет

Асад : Не знам што и згрешивме на Турција?

Резултат со слика за bashar asad 2020

Сирија не изврши никаква непријателска акција против Турција, сегашните несогласувања меѓу народите на двете земји се нелогични, изјави сирискиот лидер Башар ал Асад.

„Какви непријателски дејствија – повеќе или помалку Сирија презеде против Турција? Никакви“, изјави Асад во интервју за Русија 24, пренесе Спутник.

„Постојат сириско-турски бракови, семејства, заеднички животни интереси. Меѓусебното проникнување на културите е историски условено и затоа е нелогично да има сериозни несогласувања меѓу нас“, рече тој.

Асад додаде дека несогласувањата што постојат меѓу народите на Русија и Турција немаат никаква логика.

Во исто време, сирискиот претседател истакна дека го смета турскиот народ за братски и не разбира зошто Турците гинат во Сирија.

„Секако, ние зборуваме за Турците како братска нација. Се прашувам каков проблем имаат со Сирија, поради кој турските граѓани ги губат животите во Сирија ?“, Додаде Асад.

Ситуацијата во регионот на сириската провинција Идлиб се влоши на 27 февруари, кога милитантите од терористичката група Хајат Тахрир ел Шам ги нападнаа сириските позиции во близина на населбата Бехун.

Како одговор , 33 турски војници беа убиени во воздушен напад од страна на сириската армија ,  која според соопштенијата на Анкара не требаше да се наоѓа таму. 

Руската страна презеде мерки за прекин на огнот од сириската страна и обезбедување евакуација на загинатите и повредените.

Потоа, Турција го најави почетокот на копнените и воздушните напади на позициите на сириската армија.

Related posts

Leave a Comment