Свет

Афера Пегасус: 50 000 новинари, политичари и претприемачи следени со софтвер на израелска компанија

Израелската технолошка компанија НСО продала шпионски софтвер на 45 клиенти, според анализата на Гардијан и 16 други медиумски организации. Клиенти на НСО биле владини агенции, разузнавачки институции и армии од Мексико, Унгарија, Мароко, Индија, ОАЕ, Казахстан, Азербејџан, Мароко, Руанда, Бахреин и Саудиска Арабија.

Биле следени претприемачи, верски водачи, луѓе од невладиниот сектор, синдикалци, министри, премиери, новинари, активисти и научници. Следедени се и 180 новинари од Фајненшл Тајмс, Си-Ен-Ен, Њујорк Тајмс, Франс 24, Економист, Асошиејтед Прес и Ројтерс.

Гардијан најавува дека постепено ќе открива кој кого шпионира во наредните денови. Засега, тие ја обвинуваат унгарската влада за употреба на Пегаз, дека Ријад го следел убиениот Џамал Хашоги и неговото семејство и дека убијците ја користеле програмата за да го лоцираат мексиканскиот истражувачки новинар Сесилио Пинеда Бирто, кој бил следен од други 25 мексикански новинари. Патем, тие тврдат дека агенциите од Мексико и ОАЕ ги набљудувале целите најобемно, над 10.000 луѓе во обете земји. Еден, засега неименуван водач, наредил следење на мобилните телефони од страна на членовите на неговото семејство.

Шпионскиот софтвер Пегасус може да следи пораки и повици на насочени мобилни телефони, да го прислушува микрофонот во мобилниот телефон без знаење на сопственикот, па дури и да ја следи шифрираната комуникација. Покрај тоа, тој може да ја следи геолокацијата на неговиот мобилен телефон преку GPS. Биле следени мобилните телефони на луѓе во 45 држави. Над 1000 од нив биле следени од Европа.

НСО тврди дека бројот на следени од 50.000 е „прекумерен“ и дека тие го продавале производот само на сериозни клиенти чија историја и намери би ги проучувале пред да го продадат производот.

Related posts

Leave a Comment